Trwa ładowanie...
d1bwab5
d1bwab5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nowy bielsko-żywiecki biskup pomocniczy konsekrowany

Ks. dr Piotr Greger został nowym biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej. Mszy świętej w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej, podczas której nominat przyjął sakrę biskupią, przewodniczył metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1bwab5

Zastąpił biskupa Janusza Zimniaka, który 16 stycznia ubiegłego roku przeszedł na emeryturę.

Współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore oraz biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. Uroczystość zgromadziła ponad tysiąc osób, w tym m.in. kardynała Franciszka Macharskiego, kilkunastu biskupów katolickich, a także biskupa diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Pawła Anweilera.

- Po raz pierwszy na ziemi naszej diecezji i w tej katedrze dokonuje się akt święceń biskupich. Nowym biskupem zostaje kapłan wzięty z ludu śląskiego, który całe życie związał z naszym miastem, najpierw jako wikariusz, a potem pracownik naukowy naszego Instytutu Teologicznego - powiedział biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy.

d1bwab5

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz w homilii apelował, by nowy biskup odważnie i żarliwie głosił Ewangelię. - Bądź bratem i ojcem dla kapłanów oraz całego ludu bożego. Pamiętaj szczególnie o tych, którzy się zagubili lub zapomnieli o swych źródłach i ulegli pokusie urządzenia sobie życia tak, jakby Bóg nie istniał. Pamiętaj o zniechęconych, rozczarowanych, uprzedzonych dziś do Kościoła. Ich też trzeba szukać i przyprowadzić do wspólnoty Kościoła - zwracał się kardynał do nowego biskupa.

Papież Benedykt XVI mianował ks. dr. Piotra Gregera biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej 22 października bieżącego roku. Ogłoszenie nominacji nastąpiło w dniu liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II. Przydzielił mu stolicę tytularną Assava

Nowy biskup w herbie umieścił herb Jana Pawła II - krzyż i literę "M", ściętą głowę św. Jana Chrzciciela, który jest patronem jego rodzinnych Mysłowic, a także kosz z pięcioma chlebami i dwie ryby, odnoszące się do opisu cudownego rozmnożenia chleba i zapowiedzi Eucharystii. W posłudze będzie mu towarzyszyła dewiza: "In servitio Redemptori" (W służbie Odkupicielowi).

Piotr Greger urodził się w 1964 roku w Tychach. Pochodzi z parafii w Mysłowicach Wesołej. Wyświęcony został 13 maja 1989 roku. Po święceniach podjął posługę duszpasterską w parafiach w Mysłowicach Ławkach i Rudzie Śląskiej Goduli. W 1989 roku rozpoczął pracę wikariusza w Bielsku-Białej. W 1995 roku zajął się pracą naukową. W następnym roku został sekretarzem bielskiego Instytutu Teologicznego, a w 2002 roku jego wicedyrektorem. Wykładał także w filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Były to pierwsze święcenia biskupie w historii XV-wiecznej katedry w Bielsku-Białej. Zarówno obecny ordynariusz diecezji, biskup Tadeusz Rakoczy, jak i emerytowany biskup pomocniczy, Janusz Zimniak, otrzymali sakry biskupie w innych świątyniach. 9 maja 1992 roku odbył się tu uroczysty ingres biskupa Rakoczego do katedry, równoznaczny z objęciem przez niego diecezji.

d1bwab5

Podziel się opinią

Share

d1bwab5

d1bwab5
Więcej tematów