Nowości książkowe na Międzynarodowe Targi Książki
Ostatni tom "Lapidarium" Ryszarda
Kapuścińskiego, nowa książka Eustachego Rylskiego pt. "Wyspa",
"Żal" Hanny Krall to tylko niektóre nowości, które wydawcy
przygotowali na rozpoczynające się w czwartek 52 Międzynarodowe
Targi Książki w Warszawie.
16.05.2007 | aktual.: 16.05.2007 22:29
Szósty tom "Lapidarium" to ostatnia książka, nad którą pracował zmarły w styczniu tego roku "cesarz polskiego reportażu", Ryszard Kapuściński. Pierwszy tom "Lapidariów" ukazał się nakładem Czytelnika w 1990 roku. Od tego czasu kolejne części cyklu zyskały stale rosnącą rzeszę miłośników i wielbicieli.
Eustachy Rylski zdobył sobie czytelników powieściami "Stankiewicz", "Człowiek w cieniu", a przede wszystkim nominowanym rok temu do literackiej nagrody Nike "Warunkiem". Opublikowany przez Świat Książki tom "Wyspa" zawiera trzy opowiadania dotąd niepublikowane: "Jak granit", "Dworski zapach", "Wyspa" oraz jedno, które ukazało się już wcześniej - "Dziewczynka z hotelu Excelsior". Fabuły czterech opowieści łączy tło - morze.
Świat Książki przygotował też na targi tom dramatów Janusza Głowackiego "5 i pół". To pierwsze wydanie, które łączy w jednym tomie dramaty, które przyniosły Głowackiemu międzynarodową sławę: "Antygona w Nowym Jorku", "Kopciuch", Czwarta siostra" i "Polowanie na karaluchy". Na podobnej zasadzie skomponowana jest inna targowa nowość Świata Książki - "Żal" Hanny Krall. W tym tomie połączono cztery głośne opowieści tej pisarki: "Dowody na istnienie", "Taniec na cudzym weselu", "Tam już nie ma żadnej rzeki", "To ty jesteś Daniel".
Nowością jest też druga powieść Mariusza Maślanki - "Na imię mam jestem" (wydawnictwo Albatros). Debiut młodego autora - "Bidul" - przedstawiający życie w polskich domach dziecka, został dwa lata temu bardzo dobrze przyjęty przez krytykę i publiczność. Marcin Świetlicki zabiera czytelnika na przechadzkę po ciemnych zaułkach Krakowa w swoim najnowszym kryminale "Trzynaście" (wyd. EMG), a Tomasz Tryzna, znany jako autor jednego z najgłośniejszych polskich debiutów literackich lat 90. czyli "Panny Nikt", będzie na targach podpisywał swoją najnowsza książkę pt. "Taniec w skorupkach" (wyd. G+J Książki).
Targową nowością jest też pierwsze polskie wydanie najsławniejszej powieści zeszłorocznego laureata literackiej nagrody Nobla - tureckiego pisarza Orhana Pamuka. "Nazywam się czerwień" to powieść historyczna rozgrywająca się w XVI-wiecznym Stambule łącząca elementy tajemnicy, intrygi i wątku miłosnego z filozoficzną zagadką. Książkę opublikowało Wydawnictwo Literackie.
Gościem targów będzie brytyjski autor thrillerów i kryminałów Graham Masterson. Pisarz będzie promował m.in. nowo wydana powieść "Aniołowie chaosu", która oparta jest na wątkach z polskiej historii. Historia, która zaprowadzi czytelnika do starożytnego Babilonu, rozpoczyna się od nawiązania do katastrofy lotniczej u wybrzeży Gibraltaru, w której zginął generał Władysław Sikorski.
Wielbiciele Pablo Coelho nie mogą przeoczyć najnowszej powieści tego pisarza, której polskie wydanie będzie miało premierę na warszawskich targach. "Czarownica z Portobello" ukazała się nakładem wydawnictwa Drzewo Babel.
Prószyński i S-ka przygotował wznowienie dawno niepublikowanych książek Pawła Jasienicy (na targach dostępna będzie "Polska Piastów"), Czytelnik proponuje "Harmonię caelestis" jednego z najciekawszych węgierskich pisarzy Petera Esterhazy'ego, a Znak kusi powieścią "Wstyd", która przyniosła międzynarodową sławę peruwiańskiemu pisarzowi Santiago Roncagliolo.
Nie sposób wymienić wszystkich nowości przygotowanych na targi, w których będzie brało udział ponad 700 wystawców z 31 krajów. Impreza będzie się odbywać od czwartku do niedzieli w salach warszawskiego Pałacu Kultury i nauki. (PAP)
aszw/ ls/