PolskaNowości książkowe na Międzynarodowe Targi Książki

Nowości książkowe na Międzynarodowe Targi Książki

Ostatni tom "Lapidarium" Ryszarda
Kapuścińskiego, nowa książka Eustachego Rylskiego pt. "Wyspa",
"Żal" Hanny Krall to tylko niektóre nowości, które wydawcy
przygotowali na rozpoczynające się w czwartek 52 Międzynarodowe
Targi Książki w Warszawie.

Szósty tom "Lapidarium" to ostatnia książka, nad którą pracował zmarły w styczniu tego roku "cesarz polskiego reportażu", Ryszard Kapuściński. Pierwszy tom "Lapidariów" ukazał się nakładem Czytelnika w 1990 roku. Od tego czasu kolejne części cyklu zyskały stale rosnącą rzeszę miłośników i wielbicieli.

Eustachy Rylski zdobył sobie czytelników powieściami "Stankiewicz", "Człowiek w cieniu", a przede wszystkim nominowanym rok temu do literackiej nagrody Nike "Warunkiem". Opublikowany przez Świat Książki tom "Wyspa" zawiera trzy opowiadania dotąd niepublikowane: "Jak granit", "Dworski zapach", "Wyspa" oraz jedno, które ukazało się już wcześniej - "Dziewczynka z hotelu Excelsior". Fabuły czterech opowieści łączy tło - morze.

Świat Książki przygotował też na targi tom dramatów Janusza Głowackiego "5 i pół". To pierwsze wydanie, które łączy w jednym tomie dramaty, które przyniosły Głowackiemu międzynarodową sławę: "Antygona w Nowym Jorku", "Kopciuch", Czwarta siostra" i "Polowanie na karaluchy". Na podobnej zasadzie skomponowana jest inna targowa nowość Świata Książki - "Żal" Hanny Krall. W tym tomie połączono cztery głośne opowieści tej pisarki: "Dowody na istnienie", "Taniec na cudzym weselu", "Tam już nie ma żadnej rzeki", "To ty jesteś Daniel".

Nowością jest też druga powieść Mariusza Maślanki - "Na imię mam jestem" (wydawnictwo Albatros). Debiut młodego autora - "Bidul" - przedstawiający życie w polskich domach dziecka, został dwa lata temu bardzo dobrze przyjęty przez krytykę i publiczność. Marcin Świetlicki zabiera czytelnika na przechadzkę po ciemnych zaułkach Krakowa w swoim najnowszym kryminale "Trzynaście" (wyd. EMG), a Tomasz Tryzna, znany jako autor jednego z najgłośniejszych polskich debiutów literackich lat 90. czyli "Panny Nikt", będzie na targach podpisywał swoją najnowsza książkę pt. "Taniec w skorupkach" (wyd. G+J Książki).

Targową nowością jest też pierwsze polskie wydanie najsławniejszej powieści zeszłorocznego laureata literackiej nagrody Nobla - tureckiego pisarza Orhana Pamuka. "Nazywam się czerwień" to powieść historyczna rozgrywająca się w XVI-wiecznym Stambule łącząca elementy tajemnicy, intrygi i wątku miłosnego z filozoficzną zagadką. Książkę opublikowało Wydawnictwo Literackie.

Gościem targów będzie brytyjski autor thrillerów i kryminałów Graham Masterson. Pisarz będzie promował m.in. nowo wydana powieść "Aniołowie chaosu", która oparta jest na wątkach z polskiej historii. Historia, która zaprowadzi czytelnika do starożytnego Babilonu, rozpoczyna się od nawiązania do katastrofy lotniczej u wybrzeży Gibraltaru, w której zginął generał Władysław Sikorski.

Wielbiciele Pablo Coelho nie mogą przeoczyć najnowszej powieści tego pisarza, której polskie wydanie będzie miało premierę na warszawskich targach. "Czarownica z Portobello" ukazała się nakładem wydawnictwa Drzewo Babel.

Prószyński i S-ka przygotował wznowienie dawno niepublikowanych książek Pawła Jasienicy (na targach dostępna będzie "Polska Piastów"), Czytelnik proponuje "Harmonię caelestis" jednego z najciekawszych węgierskich pisarzy Petera Esterhazy'ego, a Znak kusi powieścią "Wstyd", która przyniosła międzynarodową sławę peruwiańskiemu pisarzowi Santiago Roncagliolo.

Nie sposób wymienić wszystkich nowości przygotowanych na targi, w których będzie brało udział ponad 700 wystawców z 31 krajów. Impreza będzie się odbywać od czwartku do niedzieli w salach warszawskiego Pałacu Kultury i nauki. (PAP)

aszw/ ls/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)