Noworodki zakażone gronkowcem we wrocławskim szpitalu
Dwa oddziały: położniczy i noworodkowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu zostały zamknięte z powodu wykrycia infekcji gronkowca - odmiany wrażliwej na antybiotyk, a więc nie zagrażającej zdrowiu czy życiu noworodków. Infekcję wykryto też u siedmiu noworodków, które natychmiast zostały poddane kuracji antybiotykowej.
Jak poinformował prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, nie ma żadnego zagrożenia dla zdrowia czy życia noworodków lub dorosłych pacjentów przebywających na oddziałach zamkniętych. Mamy tu co prawda infekcję gronkowca, ale jest on wrażliwy na antybiotyki, a zatem bardzo skutecznie się leczy - uspokajał Witkiewicz.
Profesor wyjaśnił, że oddziały zostały zamknięte, nie ma nowych przyjęć, zaś oddziały są dezynfekowane. Pacjentki nadal są na tych oddziałach. Nie przyjmujemy tylko nowych osób do zakończenia kuracji antybiotykowej oraz zakończenia dezynfekcji - mówił dyrektor. Dodał, że cała procedura powinna potrwać ok. 10 dni, a potem szpital ponownie będzie przyjmować pacjentów.
Witkiewicz dodał, że nie byłoby potrzeby zamykania oddziałów, gdyby nie były tak przepełnione.W salach 3-osobowych leżały cztery pacjentki. W łóżeczkach po dwoje nowo narodzonych dzieci. I do tego ten gronkowiec przyniesiony gdzieś z zewnątrz. Ale wszystko jest pod kontrolą i nie ma zagrożenia - mówił dyrektor.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu cieszy się dużym uznaniem wśród rodzących wrocławianek.