Nowoczesna w Koalicji Europejskiej. Chcą waluty euro najpóźniej do 2024 roku

Rada Krajowa Nowoczesnej zdecydowała o kształcie swojego minimum programowego dla Koalicji Europejskiej. Partia postuluje m.in. ochronę społeczności LGBT+, uproszczenie postępowań grantowych i wejście w ciągu 5 lat do strefy euro.

Nowoczesna w Koalicji Europejskiej. Chcą waluty euro najpóźniej do 2024 roku
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kamiński
Patryk Osowski

02.03.2019 | aktual.: 02.03.2019 17:23

Nowoczesna wystartuje do eurowyborów z PO, PSL, SLD, Zielonymi, a być może także ugrupowaniami Ryszarda Petru i Barbary Nowackiej. Partia Katarzyny Lubnauer przyjęła w sobotę w związku z tym uchwałę programową na wybory do Parlamentu Europejskiego. Zdecydowała też o najważniejszych postulatach, które powinny znaleźć się w programie Koalicji Europejskiej.

Zdaniem Nowoczesnej, jednym z priorytetów powinno być dążenie do przyjęcia w Polsce waluty euro. Podkreślono, że tylko wówczas, Polska będzie miała realny wpływ na decyzje podejmowane w Unii Europejskiej.

"Uważamy, że powinno nastąpić to w możliwie szybkim terminie, pozwalającym dobrze przygotować polską gospodarkę, czyli do 2024 roku" - zaznaczono.

LGBT+, rozwój, klimat i NATO

"Jesteśmy zdeterminowani, by promować równość płci, wzmocnić pozycję kobiet, aby każdy miał te same prawa i możliwości we wszystkich obszarach życia społecznego, w tym w publicznych procesach decyzyjnych" - podkreślono.

Partia Katarzyny Lubnauer zwróciła uwagę na konieczność promocji w Polsce "równości i ochrony mniejszości, w tym społeczności LGBT+. "W Europie nie może być miejsca dla mowy nienawiści, ani tym bardziej dla przestępstw z nienawiści. Tożsamości regionalne, w szczególności języki regionalne, powinny znaleźć się pod szczególną ochroną UE" - dodano.

W uchwale zapisano, że Nowoczesnej zależy też na wspomaganiu małych i średnich przedsiębiorstw. Środkiem do tego celu mają być ułatwienia w tworzeniu miejsc pracy, w szczególności dla młodych.

Wskazano również na "łatwiejszy dostęp do funduszy wspólnotowych dla nowych, innowacyjnych firm w Europie". "Unia Europejska powinna jako pierwsza stworzyć ramy prawne dla nowych technologii takich jak blockchain, sztuczna inteligencja i innych, które mogą wspomóc zarówno gospodarkę, jak i życie publiczne" - oceniono.

W dokumencie zaznaczono, że osiągnięcie celu 3 proc. PKB Unii na badania i rozwój do roku 2020 oraz uproszczenie postępowań grantowych to "klucz do zwiększenia naszej konkurencyjności i produktywności".

W uchwale Nowoczesnej znalazły się także postulaty mówiące o ochronie przyrody, walce ze smogiem, budowaniu silnego europejskiego filaru NATO czy rozwiązywaniu problemów zmian klimatycznych.

Źródło: polsatnews.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2706)