PolskaNowicki kandydatem na Komisarza Praw Człowieka RE

Nowicki kandydatem na Komisarza Praw Człowieka RE

Marek Antoni Nowicki kandyduje na stanowisko Komisarza Praw Człowieka Rady Europy. Pierwsza tura wyborów odbędzie się w Komitecie Ministrów Rady Europy 7 września - poinformowało polskie MSZ.

Marek Antoni Nowicki urodził się w 1953 roku. Z wykształcenia jest prawnikiem. W lipcu 2000 roku został mianowany Rzecznikiem Praw Obywatelskich w Kosowie przez Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ.

W okresie stanu wojennego Nowicki był współzałożycielem i aktywnie działał w polskim Komitecie Helsińskim. W latach 1990- 1993 był członkiem komitetu wykonawczego Międzynarodowej Federacji Helsińskiej w Wiedniu. Od roku 1993 do 1999 pełnił funkcję jednego z członków Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu. W 1994 roku był także specjalnym sprawozdawcą Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawach praw człowieka w Mołdawii, a w 1997 roku - w Azerbejdżanie. Jest autorem publikacji z zakresu obrony praw człowieka.

Współzałożyciel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w listopadzie 2003 został wybrany na jej prezesa.

Nowicki chce wzmocnienia i ugruntowania roli Komisarza Praw Człowieka. Jak napisał w programie zamieszczonym na swojej stronie internetowej, jego celem będzie realizacja postanowień Szczytu Warszawskiego (w Deklaracji Warszawskiej - dokumencie końcowym III szczytu RE jaki odbył się w maju w stolicy naszego kraju - potwierdzono przywiązanie do wspólnych wartości: demokracji praw człowieka i praworządności - PAP) i twórcze rozwijanie dorobku pierwszego Komisarza.

Jak podkreślił, zależy mu na pogłębianiu współpracy z instytucjami ochrony praw człowieka w Europie. Dlatego zamierza promować dialog z państwami członkowskimi, organizacjami pozarządowymi oraz strukturami społeczeństwa obywatelskiego, a także zacieśniać współpracę z podobnymi instytucjami międzynarodowymi.

Jako Komisarz Marek Antoni Nowicki chce wdrażać 14. protokół dodatkowy do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i budować ramy dla skutecznego wykorzystania uprawnień przyznanych Komisarzowi przez ten protokół.

Protokół 14. został przyjęty w maju 2004 roku, wejdzie w życie po ratyfikowaniu go przez wszystkie kraje RE. Zaproponowana w nim reforma usprawnić działanie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Komisarz Praw Człowieka jest wybierany przez Zgromadzenie Parlamentarne RE spośród trzech kandydatów wyłonionych przez Komitet Ministrów RE. Komisarz może być wybrany tylko na jedną, 6- letnią kadencję. Musi być obywatelem państwa będącego członkiem RE i mieć doświadczenie w dziedzinie praw człowieka.

Pierwszym Komisarzem, którego kadencja kończy się w październiku, jest Hiszpan - Alvaro Gil-Robles.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)