PolskaNowi honorowi obywatele Warszawy

Nowi honorowi obywatele Warszawy

Ks. Prałat Wacław Karłowicz, Zofia Korbońska
oraz Barbara Wachowicz - to osoby, którym Rada Warszawy
przyznała tytuły Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy.
Wyróżnienia zostaną im wręczone 31 lipca podczas uroczystej sesji
rady miasta na Zamku Królewskim.

Ks. prałat Wacław Karłowicz urodził się w 1907 r. Podczas II wojny światowej w Warszawie był kapelanem Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. Używał pseudonimu "Andrzej Bobola". Brał udział w Powstaniu Warszawskim. W 1947 r. razem z innymi kapelanami z czasów wojny zorganizował nieformalny związek "Księża - byli duszpasterze Polski Walczącej", którego przewodniczącym jest do dziś. Do 1989 r. organizował także nabożeństwa patriotyczne, odprawiane w rocznice powstań i święta narodowe. W 1995 r. z jego inicjatywy powstało "Stowarzyszenie Olszynka Grochowska", które zabiega o godne zagospodarowanie terenu, na którym rozegrała się bitwa o Olszynkę Grochowską. W 1999 r. został uhonorowany przez Radę Warszawy tytułem "Zasłużony dla Warszawy".

Zofia Korbońska urodziła się w 1915 r. w Warszawie, gdzie mieszkała do 1947 r. wraz z mężem Stefanem Korbońskim - znanym w okresie międzywojennym adwokatem, który w czasie okupacji hitlerowskiej był szefem Kierownictwa Walki Cywilnej, członkiem Komendy Głównej Armii Krajowej oraz ostatnim Delegatem Rządu na Kraj. Korbońska w czasie okupacji była współtwórczynią i stałą pracownicą (szyfrantką) radiostacji "Świt" Kierownictwa Walki Cywilnej. Brała udział w Powstaniu Warszawskim.

W latach 1945-47 Korbońska uczestniczyła przy boku męża - wówczas prezesa PSL na Warszawę i posła na Sejm z ramienia PSL - w życiu politycznym i społecznym. W 1947 r. wyemigrowała wraz z mężem z Polski. Zamieszkali w USA, gdzie Zofia Korbońska pracowała w polskim serwisie radia Głos Ameryki, skąd nadawała do Polski własne programy np. "Życie Warszawy pod rządami komunistycznymi". Po 1989 r. kilkakrotnie odwiedziła Polskę i przyczyniła się m.in. do powstania Szkoły Przymierza Rodzin na warszawskim Ursynowie.

Barbara Wachowicz urodziła się na Podlasiu, ale swoje życie związała z Warszawą. W jej działalności publicystycznej i pisarskiej, a także filmowej temat Warszawy jest często obecny. Była m.in. inicjatorką kolejnych wydań "Kamieni na Szaniec" Aleksandra Kamieńskiego. Jest także autorką wystaw poświęconych pamięci harcerzy batalionów Armii Krajowej "Zośka" i "Parasol". Wachowicz otrzymała m.in. Order Uśmiechu, Laskę Skautową "Niezawodnemu Przyjacielowi Harcerstwa", Złoty Krzyż za zasługi dla Harcerstwa Polskiego.

Tytuł honorowego obywatela Warszawy przyznawane są od 1918 r., a otrzymali je m.in. Maria Skłodowska-Curie, Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Józef Haller, Stefan Starzyński, Aleksander Gieysztor, Jerzy Waldorff, Władysław Bartoszewski, Ryszard Kaczorowski, prymas Polski Józef Glemp, Marek Edelman, ks. Zdzisław Peszkowski, Jan Nowak-Jeziorański, arcybiskup Leszek Sławoj-Głódź, Norman Davies oraz papież Jan Paweł II.

Rada Warszawy postanowiła także uhonorować 14 zasłużonych dla miasta osób przyznając im Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy (w wysokości 10 tys. zł). Kontrowersje wzbudziła osoba ppłka Leszka Drewniaka.

Mam wątpliwości, co do kandydatury ppłka Leszka Drewniaka, ponieważ wydaje mi się, że był on w latach 70. w gronie studentów Akademii Wychowania Fizycznego, karateków, którzy nachodzili członków Komitetu Obrony Robotników i pobili m.in. ojca Jacka Kuronia, o czym ten ostatni pisał w swojej książce "Gwiezdny Pył" - powiedział radny PiS Paweł Turowski. Zaznaczył jednak, że nie jest pewny co do tych informacji, więc należy je sprawdzić zanim Rada przyzna nagrodę.

Radni postanowili podjąć decyzję co do przyznania nagrody ppłkowi Drewniakowi na następnej sesji Rady po sprawdzeniu tych informacji.

Uchwalili natomiast przyznanie nagrody pozostałym 13 osobom: Halinie Kosickiej, Stanisławowi Kowalskiemu, Witoldowi Kozłowskiemu, Halinie Kurpińskiej, Franciszkowi Maśluszczakowi, Arkadiuszowi Melakowi, Kazimierzowi Pierzchale, Sławie Przybylskiej, Krystynie Rachtan, Stefanowi Romanowskiemu, Ryszardowi Stryjeckiemu, Alinie Janowskiej-Zabłockiej oraz Urszuli Żyżyńskiej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)