Trwa ładowanie...

Nowelizacje ustaw sądowych. Jest decyzja Senatu

Senat przyjął bez poprawek zmiany ustaw o Sądzie Najwyższym, KRS oraz sądach powszechnych. Teraz ustawy trafią do prezydenta.

Share
Nowelizacje ustaw sądowych. Jest decyzja Senatu
Źródło: WP.PL, Fot: Senat Rzeczypospolitej Polskiej
d24w4tv

Przypomnijmy, że w czwartek Sejm przyjął nowelizację ustaw sądowych.

Przepisy przyjęte później przez Senat umożliwiają publikację wyroków TK z 9 marca, 11 sierpnia i 7 listopada 2016 r. Jak czytamy na stronie Senatu, "rozwiązanie to powinno przyczynić się do zakończenia sporu o TK i wzmocnienia jego pozycji ustrojowej, a także poprawy sytuacji Polski w sporze z Komisją Europejską". To nie wszystko.

d24w4tv

Bez poprawek przyjęto też ustawę o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym. Wprowadza ona m.in. niezależność budżetową Izby Dyscyplinarnej SN. Ponadto, przewiduje, że kierujący Izbą Dyscyplinarną prezes SN będzie samodzielnie, bez upoważnienia I prezesa SN decydował o budżecie związanym z funkcjonowaniem Izby.

Zobacz także: Kamila Gasiuk-Pihowicz: zachowania posłów PiS to objaw strachu

Co więcej, obsadzenie stanowisk I prezesa SN lub prezesa SN nastąpi w trybie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Ławników do SN Senat ma wybierać w głosowaniu jawnym.

Senat poparł cały pakiet ustaw

To wciąż nie wszystko. Poza TK i SN, Senat debatował i głosował też nad ustawami o KRS i sądach powszechnych.

d24w4tv

Senat poparł rozwiązanie dotyczące odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów. Polega na tym, że minister sprawiedliwości najpierw zasięga opinii kolegium sądu, a jeżeli ta jest negatywna, zwraca się do Krajowej Rady Sądownictwa. KRS będzie mogła odmówić zgody większością 2/3 głosów, co będzie wiążące dla ministra.

Zrównany zostaje też wiek przejścia w stan spoczynku do 65 lat dla sędziów kobiet i mężczyzn. Kobiety mają jednak możliwość wcześniejszego przejścia w stan spoczynku po ukończeniu 60 lat, niezależnie od stażu pracy. KRS, a nie prezydent, będzie mogła wyrazić zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego po ukończeniu przez niego 65. roku życia.

I wreszcie, pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa zwoływać będzie pierwszy prezes Sądu Najwyższego na dzień przypadający nie później niż w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia stanowiska przewodniczącego. Jeśli tego nie zrobi, posiedzenie będzie mógł zwołać najstarszy wiekiem członek rady, będący sędzią lub sędzią w stanie spoczynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d24w4tv

Podziel się opinią

Share
d24w4tv
d24w4tv
Więcej tematów