Nowelizacje ustaw sądowych. Jest decyzja Senatu

Senat przyjął bez poprawek zmiany ustaw o Sądzie Najwyższym, KRS oraz sądach powszechnych. Teraz ustawy trafią do prezydenta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po tym, jak Sejm przyjął nowelizacje ustaw sądowych, głosował nad nimi Senat
Po tym, jak Sejm przyjął nowelizacje ustaw sądowych, głosował nad nimi Senat (WP.PL, Fot: Senat Rzeczypospolitej Polskiej)
WP

Przypomnijmy, że w czwartek Sejm przyjął nowelizację ustaw sądowych.

Przepisy przyjęte później przez Senat umożliwiają publikację wyroków TK z 9 marca, 11 sierpnia i 7 listopada 2016 r. Jak czytamy na stronie Senatu, "rozwiązanie to powinno przyczynić się do zakończenia sporu o TK i wzmocnienia jego pozycji ustrojowej, a także poprawy sytuacji Polski w sporze z Komisją Europejską". To nie wszystko.

Bez poprawek przyjęto też ustawę o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym. Wprowadza ona m.in. niezależność budżetową Izby Dyscyplinarnej SN. Ponadto, przewiduje, że kierujący Izbą Dyscyplinarną prezes SN będzie samodzielnie, bez upoważnienia I prezesa SN decydował o budżecie związanym z funkcjonowaniem Izby.

WP

Zobacz także: Kamila Gasiuk-Pihowicz: zachowania posłów PiS to objaw strachu

Co więcej, obsadzenie stanowisk I prezesa SN lub prezesa SN nastąpi w trybie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Ławników do SN Senat ma wybierać w głosowaniu jawnym.

Senat poparł cały pakiet ustaw

WP

To wciąż nie wszystko. Poza TK i SN, Senat debatował i głosował też nad ustawami o KRS i sądach powszechnych.

Senat poparł rozwiązanie dotyczące odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów. Polega na tym, że minister sprawiedliwości najpierw zasięga opinii kolegium sądu, a jeżeli ta jest negatywna, zwraca się do Krajowej Rady Sądownictwa. KRS będzie mogła odmówić zgody większością 2/3 głosów, co będzie wiążące dla ministra.

Zrównany zostaje też wiek przejścia w stan spoczynku do 65 lat dla sędziów kobiet i mężczyzn. Kobiety mają jednak możliwość wcześniejszego przejścia w stan spoczynku po ukończeniu 60 lat, niezależnie od stażu pracy. KRS, a nie prezydent, będzie mogła wyrazić zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego po ukończeniu przez niego 65. roku życia.

I wreszcie, pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa zwoływać będzie pierwszy prezes Sądu Najwyższego na dzień przypadający nie później niż w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia stanowiska przewodniczącego. Jeśli tego nie zrobi, posiedzenie będzie mógł zwołać najstarszy wiekiem członek rady, będący sędzią lub sędzią w stanie spoczynku.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP