Nowelizacja ustawy o RTV wchodzi w życie
1 maja weszła w życie tzw. mała nowelizacja
ustawy o radiofonii i telewizji, która dostosowuje polskie prawo
medialne do unijnych standardów.
Nowela znosi ograniczenia kapitałowe dla podmiotów z Unii, które chciałyby uzyskać w Polsce koncesję radiową lub telewizyjną.
Do tej pory udział kapitału zagranicznego w mediach elektronicznych mógł wynosić tylko 33%. Od teraz będzie mógł wynosić 100%. Niektórzy nadawcy na długo przed wejściem ustawy w życie obawiali się, że w ten sposób rynek mediów elektronicznych zostanie zdominowany przez obcy kapitał. Szefowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek wielokrotnie wyjaśniała jednak, że na straży ładu mediów elektronicznych stoi KRRiT i to ona decyduje - biorąc pod uwagę wiele czynników - kto otrzyma koncesję.
Od dnia wejścia w życie nowelizacji nadawcy publiczni muszą w programach radiowych i telewizyjnych przeznaczać minimum 33% kwartalnego czasu nadawania na audycje wytworzone pierwotnie w języku polskim. Według definicji z noweli, jest to program spełniający wymogi audycji europejskiej, powstały na postawie polskiego scenariusza i jako pierwszy zarejestrowany w Polsce.
Nowela precyzuje, co należy do zadań publicznej radiofonii i telewizji. Są to: tworzenie i rozpowszechnianie ogólnopolskich i regionalnych programów radiowych i telewizyjnych; budowa i eksploatacja nadawczych i przekaźnikowych stacji radiowych i telewizyjnych.