Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach przyjęta bez poprawek
Bez poprawek Senat przyjął nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa przewiduje waloryzację rent i emerytur, gdy skumulowany wskaźnik inflacji przekroczy 5% oraz likwidację tzw. starego portfela.
Za przyjęciem nowelizacji w wersji zaproponowanej przez Sejm głosowało 43 senatorów, 29 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.
Ustawa przewiduje waloryzację świadczeń co trzy lata lub gdy skumulowany wskaźnik inflacji przekracza 5%. Odchodzi także od waloryzacji płacowej (podwyższania emerytury o 20% wzrostu wskaźnika płac).
Podczas debaty w Senacie minister polityki społecznej Krzysztof Pater, pytany o oszczędności dla budżetu państwa, gdyby tegoroczna inflacja nie przekroczyła 5% (rząd prognozuje 4%), powiedział, że byłoby to ponad 4 mld zł. Jak podkreślił, w przypadku przekroczenia progu 5% (i konieczności waloryzacji rent i emerytur) "efekt finansowy byłby nieznaczny".
W ciągu trzech pierwszych lat oszczędności dla budżetu państwa mają wynieść - jak wynika z szacunków Ministerstwa Polityki Społecznej - 8,9 mld zł.
Ustawa przewiduje też likwidację tzw. starego portfela, tzn. podniesienie świadczeń emerytom i rencistom, którzy świadczenia te uzyskali w latach 1993-1998 w oparciu o zaniżoną kwotę bazową (na postawie której obliczane były renty i emerytury) ze 100 do 91%.
W ciągu najbliższych dwóch lat podniesione zostałyby renty i emerytury 75-latkom, a pozostałym świadczeniobiorcom - w latach 2007-2010. Dotyczy to około 4,5 mln osób.
Na likwidację starego portfela emerytur i rent przeznaczona zostałaby blisko 1/4 oszczędności powstałych po wejściu w życie nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach.