Nowelizacja ustawy medialnej przed sejmowymi wakacjami?
Platforma Obywatelska chce jeszcze przed sejmowymi wakacjami przyjąć małą nowelizację ustawy medialnej jej autorstwa. Dziś odbędzie się posiedzenie komisji kultury i środków przekazu, na którym kontynuowane będzie pierwsze czytanie dokumentu. Posiedzenie miało odbyć się dwa dni temu, zaraz po publicznym wysłuchaniu projektu nowelizacji, o które wnioskowały środowiska twórcze.
Twórcy i opozycja protestowały przeciwko tak szybkiemu terminowi procedowania projektu, argumentując, że do tego czasu nie będzie pisemnego stenogramu z wysłuchania publicznego, przez co trudno będzie uwzględnić zgłoszone w jego trakcie postulaty. Ostatecznie posiedzenie odwołano, bo do sali przyszło zbyt wiele osób - poza posłami, także liczni przedstawiciele środowisk twórczych, organizacji pozarządowych i dziennikarze - i nie dało się obradować.
Podczas publicznego wysłuchania projektu nowelizacji ustawy medialnej środowiska twórcze zgłosiły liczne poprawki do projektu. Nowelizacja ustawy medialnej autorstwa PO zakłada, między innymi, natychmiastowe rozwiązanie rad nadzorczych mediów publicznych, a w efekcie zmianę władz Polskiego Radia i TVP. Twórcy zarzucają dokumentowi, że jest jedynie sposobem na przejęcie władzy. Postulowali, by zamiast projektu Platformy rozpocząć prace nad propozycją reformy mediów publicznych, którą przygotował Komitet Obywatelski Mediów Publicznych.
Przewodnicząca sejmowej komisji kultury i środków przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska powiedziała dziennikarzom po zakończeniu publicznego wysłuchania projektu nowelizacji, że byłoby to doraźne uzdrowienie mediów publicznych przed zajęciem się - już po wakacjach - projektem twórców. Iwona Śledzińska-Katarasińska wyjaśniła, że jest to bardzo skromna nowelizacja, więc z wprowadzeniem zmian do ustawy można zdążyć jeszcze przed wakacjami. Jej zdaniem, nowa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która także zostanie wybrana przed wakacjami, obejmowałaby swoje stanowiska wiedząc, że ma nowe zadanie. Przewodnicząca sejmowej komisji kultury zapewniła, że zgłoszone przez środowiska twórców uwagi co do malej nowelizacji ustawy medialnej będą rozpatrywane podczas kolejnych czytań przygotowanego przez PO projektu.