PolskaNowelizacja ustawy medialnej - do komisji

Nowelizacja ustawy medialnej - do komisji

Sejm skierował w piątek projekt nowelizacji
ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa PiS do komisji kultury i
środków przekazu oraz komisji infrastruktury.

09.12.2005 09:50

Posłowie odrzucili tym samym wniosek klubów PO i SLD o odrzucenie nowelizacji w pierwszym czytaniu. Za tym wnioskiem głosowało 171 posłów, przeciw było 263, dwóch wstrzymało się od głosu.

Projekt nowelizacji zakłada m.in. zmniejszenie liczby członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dziewięciu do trzech (wybieranych przez prezydenta, Sejm i Senat) oraz utworzenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zapis dotyczący zmniejszenia liczby członków KRRiT część prawników uważa za niekonstytucyjny. Przypominają, że w artykule 144 konstytucji, który mówi o powoływaniu członków Rady przez prezydenta, jest użyta liczba mnoga, co oznacza, że prezydent powinien powołać co najmniej dwie osoby. Tym samym Rada musiałaby liczyć co najmniej 4 członków, ale aby możliwe stało się podejmowanie decyzji w przypadku sporu, pożądana jest liczba nieparzysta - a więc co najmniej 5. Posłowie PiS zapowiadają, że być może zmienią zapis ws. liczby członków Rady.

Urząd Komunikacji Elektronicznej miałby zajmować się m.in. kwestiami dotyczącymi korzystania z częstotliwości i rejestrem przedsiębiorców telekomunikacyjnych. W KRRiT pozostałyby sprawy związane z przyznawaniem i odnawianiem koncesji oraz monitorowaniem programów mediów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)