Trwa ładowanie...

Nowe ustalenia ws. pożaru wieżowca w Londynie

Według najnowszych ustaleń brytyjskich ekspertów, do śmierci mieszkańców londyńskiego wieżowca Grenfell Tower mógł przyczynić się cyjanowodór. W pożarze zginęło 79 osób. Nie jest to jednak bilans ostateczny, bo część rannych osób, które przebywają w szpitalach, nadal jest w stanie krytycznym.

Nowe ustalenia ws. pożaru wieżowca w LondynieŹródło: PAP, fot: WILL OLIVER
d1xhj52
d1xhj52

79 ofiar pożaru

Izolacja z pianki, która wypełniała panele na fasadzie budynku wieżowca, była dla mieszkańców śmiertelnym zagrożeniem. Kiedy budynek zaczął płonąć, do każdego mieszkania w wieżowcu mogła dotrzeć wystarczająca ilość cyjanowodoru, żeby zabić wszystkich ludzi, którzy znajdowali się w środku - donosi RMF FM.

Panele zainstalowano w 2016 roku, podczas remontu wieżowca. Były łatwopalne. Kosztowały zaledwie dwa funty mniej za metr kwadratowy niż płyty ognioodporne. W brytyjskim systemie standardów przeciwpożarowych, zastosowane panele miały zerowy współczynnik odporności. Prowadzone dochodzenie w sprawie pożaru ustali jego dokładne okoliczności, przyczyny i wskaże winnych.

16 inspekcji budynku

Nie cichną jednak głosy krytyki wobec lokalnych władz, które nie reagowały na interwencje mieszkańców Gryfell Tower zaniepokojonych stanem przeciwpożarowym wieżowca. Szesnaście inspekcji przeprowadzonych w ostatnich latach, najczęściej kończyło się stwierdzeniem, że budynek nie spełnia standardów.

Zbudowany w 1974 roku 24-piętrowy blok mieszkalny Grenfell Tower zapalił się krótko przed godziną 1:00 czasu lokalnego (godzina 2:00 w Polsce) w nocy z wtorku na środę 14 czerwca. To jeden z najpoważniejszych pożarów w budynku mieszkalnym w historii Wielkiej Brytanii.

Zobacz też: Wzrosła liczba ofiar pożaru wieżowca Grenfell Tower w Londynie

Źródło: WP, RMF FM, PAP

d1xhj52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xhj52
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj