Nowe szaty Linuksa

Beryl to projekt, którego celem jest modernizacja graficznego interfejsu systemu Linux. Zaowocował on stworzeniem pakietu aplikacji dla środowisk Gnome i KDE, znacznie ułatwiających pracę z komputerem.
Beryl składa się z kilk składników potrzebnych do udoskonalenia interfejsu twojego systemu. Oprócz nowego menedżera okien, znajdują się w nim komponenty ciekawych efektów wizualnych, różnych stylów graficznych oraz aplikacji ułatwiających pracę z wieloma programami jednocześnie. Beryl jest w całości napisany w języku C, a do animacji wykorzystuje OpenGL, dzięki czemu są one nie tylko praktyczne, ale i cieszą oko.
Do najważniejszych składników pakietu zaliczają się:

20.03.2007 15:30

- Efekt skalowania, dzięki któremu użytkownik może z łatwością kontrolować włączone aplikacje. Co więcej, efekt nie wpływa na pracę programów.
- Funkcja przełączania okien widocznych na ekranie, aktywowana kombinacją klawiszy. Największa jej zaletą jest niebanalna szata graficzna.
- Efekt "cube pulpit", który tworzy sześcian na ekranie, którego cztery ściany są pulpitami. Użytkownik może swobodnie poruszać się między nimi, pracując na wszystkich jednocześnie.
- Zestaw funkcji generujących animacje przejścia, zamykania i otwierania okien aplikacji.
- Różne szaty graficzne całego interfejsu. Obecnie dostępne są 3 schematy.
- Aplikacja dostosowująca rozmiar czcionki niezależnie od rozdzielczości ekranu, tak aby była ona w pełni czytelna.

W zarządzaniu elementami pakietu pomoże specjalnie stworzony do tego celu menedżer.

Przykłady tych i innych możliwości projektu Beryl, wraz z jego składnikami, odnaleźć można na stronie domowej programu. Instrukcje instalacji dla różnych systemów znajdują się pod tym adresem - http://www.beryl-project.org/.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)