Nowe przepisy dotyczące uzyskania prawa jazdy
Obowiązkowe badania psychologiczne, możliwość odbycia kursu w formie rozszerzonej oraz dwuletni okres próbny dla młodych kierowców - to propozycje zmian w przepisach dotyczących uzyskiwania prawa jazdy. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo na drogach poprzez podniesienie kwalifikacji kierowców oraz eliminację oszustw i korupcji podczas szkolenia. Projekt zmian został przyjęty przez Radę Ministrów.
Projekt wprowadza nowe zasady uzyskiwania prawa jazdy: obowiązkowe badania psychologiczne kierowców i możliwość odbycia kursu w formie rozszerzonej. Ma ona polegać na jeździe z osobą towarzyszącą specjalnie oznakowanym pojazdem. Takie szkolenia ma trwać rok i ma się odbywać pod nadzorem ośrodka nauki jazdy. Kurs jest przeznaczony dla osób od 16 roku życia. Nowością jest także dwuletni okres próbny dla młodych kierowców. W tym czasie będą musieli poszerzyć wiedzę na temat zagrożeń i bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz poruszać się oznakowanym pojazdem z ograniczoną prędkością: do 80 km na godzinę w terenie niezabudowanym i do 50 km w terenie zabudowanym.
W przypadku popełnienia wykroczenia kierowca zostanie upomniany listem ostrzegawczym. Większa liczba wykroczeń będzie powodować skierowanie na kurs reedukacyjny albo cofnięcie prawa jazdy.
Nowe przepisy zwiększają też wymagania wobec instruktorów nauki jazdy i ośrodków szkolenia kierowców. Przebieg egzaminu będzie mógł być kontrolowany z użyciem urządzeń rejestrujących. Instruktorzy raz w roku będą musieli uczestniczyć w warsztatach doskonalenia zawodowego organizowanych pod nadzorem Ministerstwa Transportu.(am)