"Nowe państwo" - największa wystawa polskiej sztuki międzywojennej
"Nowe państwo" to tytuł wystawy, która zostanie otwarta 24 stycznia 2003 w Leopold Museum w Wiedniu w ramach Roku Polskiego w Austrii. Będzie to największa prezentacja sztuki polskiej lat 1918-39 nie tylko w Austrii, ale i za granicą, a jednocześnie pierwsza w historii tego muzeum wystawa ze zbiorów zewnętrznych.
Lata 20. i 30. to lata szczególne dla polskiej kultury - to czas entuzjazmu, dynamiki i rozwoju Polski po 123 latach rozbiorów. To czas rozkwitu różnych kierunków i prądów w sztuce: poczynając od formistów i futurystów w Krakowie i Warszawie, poprzez ekspresjonistów w Poznaniu, konstruktywistów w Warszawie i w Łodzi, fotorealistów w Poznaniu po purystów, kapistów (kolorystów), surrealistów i nowy klasycyzm. To czas szczególnych związków między polityką i sztuką, w których artyści przyjmują nowe role i postawy w procesie przemian społecznych i politycznych w niepodległym państwie polskim, a sztuka odgrywa rolę porządkującą w nowej rzeczywistości. Zmiany te dotyczą zarówno lewicowych kręgów awangardy, jak i prawicowych "narodowców".
W Leopold Museum w Wiedniu wyeksponowanych zostanie 270 prac ponad 80 wybitnych polskich artystów. Wśród nich znajdziemy prace Jana Cybisa, Bolesława Cybisa, Leona Chwistka, Leopolda Gottlieba, Katarzyny Kobro, Wojciecha Kossaka, Rafała Malczewskiego, Bruno Schulza, Stanisława Ignacego Witkiewicza wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz kolekcji prywatnych.
Główny nacisk zostanie położony na malarstwo i rzeźbę, ekspozycja będzie wzbogacona o inne obszary ikonosfery tej epoki: wzornictwo, plakat, fotografie i fotomontaże. Organizatorom zależy na prezentacji zarówno eksperymentalnych dzieł awangardowych, jak też sztuki oficjalnej "nowego państwa", operującej przeważnie językiem realistycznym i rozmaitymi odmianami "umiarkowanej" nowoczesności charakterystycznymi dla lat 20. i 30.
Wystawie towarzyszyć będą filmy Jerzego Gabrielskiego: "Buty" (1934), Jalu Kurka: "OR - Obliczenia rytmiczne" (1934), Franciszki i Stefana Themerson: "Przygoda człowieka poczciwego" (1937) i Jerzego Zarzyckiego: "Dziś mamy bal" (1934). (aka)
Więcej o wystawie na stonie Roku Polski w Austrii