Trwa ładowanie...

Nowe obostrzenia. Galerie handlowe znowu otwarte. Pod ścisłą kontrolą służb

Po decyzji rządu umożliwiającej przywrócenie handlu w galeriach od 28 listopada, właściciele i klienci odetchnęli z ulgą. Ale jak ustaliła Wirtualna Polska, zakupy w centrach handlowych będą poddawane intensywnym kontrolom przez państwowe służby, a także funkcjonariuszy policji. Placówki, które nie będą przestrzegać sanitarnych rygorów będą mogły być zamknięte.
Share
Pod koniec listopada galerie handlowe na nowo zaczną działać
Pod koniec listopada galerie handlowe na nowo zaczną działaćŹródło: Pixabay, Fot: pixabay
d1gdb08

- W galeriach handlowych pojawią się kontrolerzy z inspekcji sanitarnej, przedstawiciele Sanepidu, policyjne patrole. Klienci, którzy przyjdą zrobić zakupy, muszą być dokładnie policzeni. W kolejkach do kas nie będą mogły gromadzić się tłumy, płatności będą odbywać się tylko z zachowaniem odstępów. – mówi Wirtualnej Polsce osoba z otoczenia premiera Mateusza Morawieckiego, która uczestniczyła w spotkaniach dotyczących luzowania obostrzeń.

I jak dodaje, kontrole mają być intensywne. A właścicielom galerii handlowych za nieprzestrzeganie ścisłego reżimu sanitarnego mogą być wystawiane mandaty, a docelowo może im grozić zamknięcie placówki.

- Zdajemy sobie sprawę, że grudzień dla branży galerii handlowej wiąże się z obrotami nawet 50 proc. wyższymi w porównaniu z poprzednimi miesiącami. I, że klienci w okresie przedświątecznym ruszą na zakupy. Ale to właśnie wtedy, wśród dużych skupisk ludzi, jest możliwość zarażenia się koronawirusem. I takie kontrole będą służyć w pierwszej kolejności dbaniu o zdrowie konsumentów - zaznacza nasz rozmówca.

d1gdb08

Według wytycznych dotyczących galerii handlowych właściciele placówek i pracownicy mają obowiązek zadbać o: zwiększenie odległości między pracownikami i klientami do co najmniej 1,5 m; ograniczenie liczby pracowników korzystających jednocześnie z przestrzeni wspólnych, zapewnienie środków ochrony osobistej, przygotowanie pomieszczenia do czasowej izolacji osoby z objawami COVID-19, przestrzegania zasad wietrzenia, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m kw. oraz wymóg noszenia maseczek ochronnych. Sklepy mają obowiązek udostępnić klientom rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

Koronawirus w Polsce. Bartosz Arłukowicz zaniepokojony sytuacją na Stadionie Narodowym

Przypomnijmy, decyzją rządu od 28 listopada wraca możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Według informacji WP, kontrolerzy mają zwracać również uwagę na zliczanie osób wchodzących na zakupy.

d1gdb08

W poprzednich miesiącach, w galeriach handlowych ruch klientów zliczano dzięki czujnikom podczerwieni. Część placówek montowała zestaw kamer 3D. Rząd zachęcał też właścicieli wielkopowierzchniowych sklepów do korzystania z aplikacji ProteGo Safe (do monitorowania stanu zdrowia i zbierania danych innych użytkowników aplikacji, z którymi mieliśmy kontakt w ostatnich 14 dniach). Podobne zasady liczenia odwiedzających galerie mają obowiązywać od 28 listopada.

Po ogłoszeniu decyzji o otwarciu galerii handlowych głos zabrały największe organizacje skupiające galerie handlowe i sieci sklepów. Zapewniały, że reżim sanitarny będzie przez każdą placówkę przestrzegany.

- Będziemy w odpowiedzialny sposób przestrzegać reżimów sanitarnych, bo mamy świadomość, że to kwestia bezpieczeństwa pracowników, klientów i stałego funkcjonowania handlu. Branża handlowa nie jest źródłem zakażeń, dlatego też Polacy mogą się czuć w sklepach całkowicie bezpiecznie - mówiła Renata Juszkiewicz prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

W podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele Polskiej Rady Centrów Handlowych.

d1gdb08

"Przestrzegaliśmy i będziemy nadal rygorystycznie przestrzegać zasad bezpieczeństwa obowiązujących w centrach handlowych – regularnej dezynfekcji miejsc dotykanych przez klientów, monitorowania liczby osób w obiektach, dostępności środków dezynfekujących i noszenia maseczek. Nasi pracownicy będą pilnować zasad przestrzegania dystansu fizycznego oraz dezynfekcji rąk przez klientów" - zapewniła Polska Rada Centrów Handlowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1gdb08

Podziel się opinią

Share
d1gdb08
d1gdb08
Więcej tematów