PolskaNowe miejsca w krakowskim Panteonie

Nowe miejsca w krakowskim Panteonie

Jak pisze "Gazeta Krakowska" ustanowiona
przez klasztor oo. paulinów i Polską Akademię Umiejętności
fundacja "Panteon Narodowy na Skałce", postawiła sobie dwa cele:
rozbudowę Panteonu i spopularyzowanie dziedzictwa historycznego i
kulturalnego obiektu.

28.04.2006 | aktual.: 28.04.2006 06:06

Do rady programowej fundacji mają wejść m.in. kard. Stanisław Dziwisz i prezydent Lech Kaczyński.

Panteon od pochówku Czesława Miłosza jest już pełny, dlatego zaczęto myśleć o dobudowie dalszej jego części. Według koncepcji architektonicznej za ołtarzem w krypcie ma powstać dwupoziomowy obiekt.

To będzie prosta konstrukcja nawiązująca do ducha Skałki, z miejscowego materiału, głównie wapienia i cegły - mówi autor koncepcji Bogusław Podhalański.

Krypta ma być półokrągła i ma nie wystawać ponad powierzchnię ziemi. Każdy poziom ma mieć ściany o wysokości ok. 3 m i powierzchni do 250 m kw. Koncepcja posiada akceptację wojewódzkiego konserwatora zabytków, posiada też decyzję o warunkach zabudowy. Dziennik przypomina, że w grę wchodzi także inna koncepcja - nieco większej krypty zwieńczonej kopułą nawiązującą do rzymskiego Panteonu. Do przygotowania ostatecznego projektu są jeszcze potrzebne badania archeologiczne.

Muzeum ma stanąć w obrębie murów klasztoru. Znajdą się w nim pamiątki po spoczywających w krypcie wielkich Polakach - m.in. Adamie Asnyku, Karolu Szymanowskim i Stanisławie Wyspiańskim. Od przyszłego roku ma ruszyć też wirtualny Panteon i muzeum. Użytkownicy strony będą mogli "przejść się" po krypcie i klikając na każdy z grobowców, poznać biografię spoczywającej w niej osoby, zapoznać się z jej twórczością.

Ambicją fundacji jest stworzenie miniszlaku turystycznego. Turyści zwiedzą kościół na Skałce, przejdą do krypty, a potem przejściem podziemnym lub mostkiem do muzeum - tłumaczy Podhalański.

"Gazeta Krakowska" przypomina, że budowa ma ruszyć najwcześniej w 2008 r. Potrwa około 10 lat. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)