Nowe metody walki z rakiem
Biotechnolodzy uważają, że należy zmienić metody i leki do walki z nowotworami. Co roku w Polsce na raka zachorowuje około 100 tysięcy osób. Specjaliści twierdzą, że na rynku jest za mało rodzajów leków i większość z nich wywołuje skutki uboczne.
Biotechnolog, dr Andrzej Bednarek, mówi, że skoro medycyna rozróżnia kilkaset odmian nowotworów, to każdy z nich powinien być leczony w inny sposób, pacjenci muszą dostawać specjalnie dla nich przygotowane specyfiki. Taki lek nie musi eliminować choroby nowotworowej, a ją ustabilizować - twierdzi Bednarek.
Specjaliści są przekonani, że chorób nowotworowych będzie przybywało. Teraz w ich leczeniu najczęściej stosuje się bakteryjne szczepionki, które bezpośrednio w organizmie człowieka mają zwalczać komórki rakowe.
Prof. Adam Dubin z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego mówi, że przyszłością są leki robione na bazie przeciwciał wytwarzanych poza człowiekiem. Będą one podobne do ludzkich komórek, ale ich siła zwalczania konkretnego nowotworu zwiększy się.
Badania nad wprowadzeniem leków nowej generacji prowadzą teraz biotechnolodzy na całym świecie. Polscy naukowcy uważają, że najnowsze technologie będą dostępne w Polsce za 10 lat.