Nowe instrukcje dla motorniczych. Koniec z "dymkiem" i telefonami
MPK we Wrocławiu wprowadziło nową instrukcję dla motorniczych tramwajów. Wykluczone będą rozmowy przez telefon nawet przez zestaw głośnomówiący czy palenie e-papierosów w kabinie kierującego.
Nowa instrukcja trafiła już do motorniczych, którzy przez najbliższe dwa tygodnie będą mogli zaproponować swoje uwagi do dokumentu. Opiniowania podejmą się także organizacje związkowe. Zdzisław Ferenz, dyrektor ds. przewozów i eksploatacji MPK wyjaśnia, że instrukcja stanowić będzie kilkudziesięciostronicowy podręcznik, w którym znajdą się najważniejsze informacje dotyczące pracy motorniczego. Zebrana będzie w instrukcji wszelka wiedza z kursów i szkoleń, jakie muszą przejść wrocławscy tramwajarze.
Powodem zmiany treści dokumentu są modyfikacje, jakie pojawiły się w komunikacji miejskiej, przede wszystkim wprowadzenie Inteligentnego Systemu Transportu oraz utworzenie Centrum Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym. Jak twierdzi Ferenz, zmiany w stosunku do instrukcji z 2012 r. są liczne, ale wszystkie mają na względzie poprawę jakości obsługi pasażera MPK.
Przede wszystkim pojawiło się dużo zaleceń dotyczących pasażerów o tzw. specjalnych potrzebach - osób starszych, kobiet w zaawansowanej ciąży, inwalidów. W świetle nowej instrukcji motorniczy ma obowiązek pomóc takiej osobie wejść do pojazdu i odjechać, gdy zajmie ona miejsce siedzące. Dodatkowo, pojawi się przepis zabraniający korzystania motorniczemu z urządzeń nie będących wyposażeniem kabiny kierującego – telefonów komórkowych, e-papierosów itp.
Pojawi się też obowiązek informowania pasażerów przez motorniczego o zmianie trasy, wynikającej z niespodziewanej awarii lub wypadku. Taką informację kierujący tramwajem jest zobowiązany podać na ostatnim przystanku przed rozpoczęciem objazdu.
Dodatkową zmianą, jaka pojawi się w instrukcji, będzie zniesienie ograniczenia prędkości tramwaju pod wiaduktami (dotychczas 10 km/h) oraz na mostach i odcinkach jednotorowych (15 km/h). Przepis ten zmieniono na wnioski motorniczych, którzy narzekali, że nie są w stanie przy obowiązujących obostrzeniach przyjeżdżać na przystanki punktualnie. Wyjątki mogą stanowić pojedyncze obiekty na trasach.
Po oficjalnym przyjęciu formy dokumentu, przedsiębiorstwo zacznie pracować nad instrukcją dla kierowców autobusów.