Trwa ładowanie...
d1b69t7
14-03-2007 19:15

Nowe inicjatywy w sprawie zniesienia wiz dla Polaków

W amerykańskiej Izbie Reprezentantów, która w przeciwieństwie do Senatu nie uchwaliła jeszcze ustawy o rozszerzeniu programu o ruchu bezwizowym na nowe kraje, w tym Polskę, pojawiają się jednak nowe inicjatywy legislacyjne w tym kierunku.

d1b69t7
d1b69t7

W ubiegły piątek demokratyczny kongresman Robert Wexler wniósł projekt ustawy, na mocy której wizy zniesiono by dla obywateli krajów-sojuszników w wojnie z terroryzmem bez uwzględniania kryterium liczby odrzucania wniosków o wizę.

Warunkiem objęcia programem ruchu bezwizowego byłoby tylko wykazanie, że w ostatnich dwóch latach odnotowano "znaczący postęp w zmniejszaniu odsetka odmów" w kraju kandydującym do programu.

Ustawa uchwalona we wtorek przez Senat przewiduje zniesienie wiz dla krajów kandydujących, w których konsulaty amerykańskie odmawiają wiz nie więcej niż 10% osób wybierających się do USA. Alternatywnym warunkiem jest nie przekraczanie przez obywateli tych krajów limitu przypadków nielegalnego pozostawania w USA po wygaśnięciu wizy. Limit ten ma być osobno ustalony przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Kraju i Departament Stanu.

Zarówno ustawa Senatu, jak i projekt ustawy Wexlera - zgłoszony w podkomisji ds. Europy w Komisji Stosunków Międzynarodowych Izby Reprezentantów - wymagają poza tym od krajów kandydujących, aby współpracowały z USA w zwalczaniu terroryzmu i wzmocniły środki bezpieczeństwa przed terroryzmem.

d1b69t7

Mają temu służyć m.in. paszporty biometryczne, zaostrzone kontrole na lotniskach i przekazywanie danych o podróżnych udających się do USA władzom amerykańskim.

Projekty ustaw o zniesieniu wiz dla Polski i innych krajów zgłaszali wcześniej demokratyczni kongresmani: Rahm Emanuel z Chicago i Dennis Kucinich z Cleveland w stanie Ohio. Posiadają oni liczny elektorat wśród Amerykanów polskiego pochodzenia, lub z korzeniami w innych krajach Europy Środkowowschodniej kandydujących do programu bezwizowego.

Pojawiają się jednak także inicjatywy w kierunku zawieszenia całego programu, którym objętych jest na razie tylko 27 krajów, głównie Europy Zachodniej. Projekt takiej ustawy zgłosił w ubiegłym tygodniu republikański kongresman Phil Gingrey. Jego zdaniem, trzeba program zawiesić do czasu uruchomienia systemu monitoringu wjazdów i wyjazdów z USA.

Pomysły przywrócenia obowiązku wizowego dla obywateli wszystkich krajów nie znajdują jednak poparcia większości Kongresu.

Tomasz Zalewski

d1b69t7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b69t7
Więcej tematów