Nowe Horyzonty w Cieszynie
153 filmy pełnometrażowe, w tym prawie 70 polskich premier, a także m.in. prawie 90 filmów krótkich pokazanych zostanie na tegorocznym festiwalu filmowym w Cieszynie - Era Nowe Horyzonty - który rozpocznie się 17 lipca. Ponad 200 festiwalowym pokazom towarzyszyć będą m.in. wystawy.
03.07.2003 | aktual.: 03.07.2003 16:26
Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie konkurs, w którym wystartuje 18, nie prezentowanych dotąd w Polsce, filmów. Będą to - jak mówił na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie szef festiwalu, Roman Gutek - obrazy wyraziste, wywołujące skrajne reakcje. "Chcemy zwrócić uwagę młodych widzów szczególnie na tytuły konkursowe: odkrywajcie to kino, miejcie odwagę je poznawać!".
Gutek przykłada także dużą wagę do festiwalowej pełnej retrospektywy dzieł Dereka Jarmana - reżysera, malarza i scenografa, jednego z najciekawszych twórców brytyjskiego kina lat 80. i pierwszej połowy lat 90. (zmarł w 1994 roku). Jego dorobek pozostaje w Polsce praktycznie nieznany - w Polsce w kinach był pokazywany jedynie film "Caravaggio" z 1986 roku.
Swoje retrospektywy będą mieli również dwaj japońscy twórcy: Yasujiro Ozu - klasyk kina japońskiego, którego 100. rocznica urodzin przypada w tym roku (12 grudnia 2003), a którego twórczość była inspiracją m.in. dla Wima Wendersa, Andrzeja Wajdy i Jima Jarmuscha; oraz Shinya Tsukamoto - jeden z ciekawszych reżyserów młodego pokolenia, porównywany nawet do Davida Lyncha i Davida Cronenberga.
Nowością tegorocznej edycji festiwalu będzie cykl poświęcony analizie dzieła filmowego i językowi filmu, który obejmie 10 trzygodzinnych zajęć (wykład i pokaz filmu). Pokazom klasyki kina będą towarzyszyły wykłady i analizy prowadzone przez polskiego operatora, wykładowcę szkoły filmowej w Łodzi - Jerzego Wójcika.
W cyklu dla dzieci i młodzieży znajdą się filmy Stanisława Jędryki, wśród nich - "Podróż za jeden uśmiech", "Koniec wakacji", "Paragon gola!". Reżyser urodził się na Śląsku - w dniu zakończenia festiwalu, 27 lipca, skończy 70 lat. Gośćmi festiwalu mają być jego aktorzy - Filip Łobodziński, Henryk Gołębiewski.
W programie festiwalu znajdą się również cykle: francuskie rewolucje, amerykańskie kino niezależne, kino latynoamerykańskie - w tym filmy chilijskiego reżysera Alejandro Jodorowsky'ego, dokumenty/eseje, kino i taniec, najciekawsze filmy sezonu 2002-2003.
Odbywać się będą także dyskusje z twórcami i wydarzenia muzyczne, wśród nich m.in. dwa koncerty Wima Mertensa - wybitnego belgijskiego kompozytora muzyki współczesnej, również filmowej (m.in. "Brzuch architekta" Petera Greenawaya).
Specjalnie na festiwal Fundacja Galerii Foksal przygotowuje międzynarodową wystawę kilkunastu współczesnych artystów, których prace są reakcją na film - zarówno ten materialny, powstający na taśmie filmowej, jak i na film w przenośni - "klisze" i przesądy w naszych głowach. Wystawa jest zatytułowana "Ukryte w słońcu". Jednym z jej elementów ma być makieta samolotu F 16. Takie makiety, dla zmylenia przeciwnika, były wykorzystywane w Iraku. Poprzez m.in. tę makietę twórcy będą pytać, czym różni się rzeczywistość od fikcji.
Odbędą się także pokazy filmów niemych z muzyką "na żywo". Do filmów zagrają m.in.: Hey, Futro, Ścianka, Oxy.gen, Mazzol, Skalpel, Cool Kids Of Death oraz twórcy należący do czołówki polskiej muzyki klubowej - DJ Glasse, Fresh, Easy.
Festiwal to nie tylko wydarzenia artystyczne, ale również przedsięwzięcia infrastrukturalne. Po raz pierwszy na przykład filmy będą wyświetlane w czeskim Cieszynie, w kinie Central, gdzie jest montowane nagłośnienie.
W polskim Cieszynie wystawa "Ukryte w słońcu" odbędzie się w niszczejącym od dekady hotelu "Pod Brunatnym Jeleniem", gdzie swego czasu nocował sam cesarz Franciszek Józef. Na potrzeby wystawy w hotelu wykonano podstawowe prace remontowe. Nie będzie jednak oddany do użytku - czeka na inwestora.
Budżet festiwalu to 1,1 mln złotych. Kilka procent budżetu to dotacja z unijnego programu Media Plus. (aka)
Zobacz więcej:
oficjalna strona festiwalu Era Nowe Horyzonty