Nowatorska technika leczenia zaćmy już w Polsce
Pacjenci w całym kraju mogą już korzystać z nowatorskiej metody operowania zaćmy. Leczenie ultradźwiękami, które wielokrotnie powodowało komplikacje u pacjentów - zostanie zastąpione amerykańską metodą z użyciem płynów pod wysokim ciśnieniem.
Krajowy konsultant do spraw okulistyki, profesor Jerzy Szaflik powiedział, że ta metoda jest bardziej skomplikowana, ale korzystniejsza dla pacjentów. Osoba, która podda się zabiegowi spędzi na stole operacyjnym zaledwie 15 minut. Do tego dochodzi znieczulenie, dzięki któremu pacjent przez cały czas trwania zabiegu, będzie przytomny i świadomy.
Lekarze szacują, że niebawem ta metoda będzie używana w 80% operacyjnego leczenia zaćmy. Jednak większość osób, po udanym zabiegu, musi jeszcze nosić okulary. Jak poinformował przedstawiciel firmy produkującej sprzęt optyczny - pacjenci będą mogli przy okazji wszczepić sobie specjalne soczewki. Dzięki nim możliwe będzie widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka bez konieczności używania okularów.
Na operację usunięcia zaćmy czeka się w publicznych szpitalach nawet do 2 lat. Narodowy Fundusz Zdrowia w pełni refunduje zabieg. Ale specjalne soczewki wszczepić można jedynie w prywatnych klinikach. Profesor Szaflik szacuje, że taki zabieg może kosztować kilka tysięcy złotych.
Rokrocznie w Polsce wykonuje się prawie 90 tysięcy zabiegów usunięcia zaćmy. Dzięki nowatorskiej metodzie z użyciem płynów pod ciśnieniem - ta liczba może przekroczyć 100 tysięcy.