Nowatorska operacja w gorzowskim szpitalu
W Gorzowie Wielkopolskim przeprowadzono pierwszą w Polsce operację założenia endoprotezy jednoprzedziałowej przedziału bocznego kolana - powiadamia "Gazeta Lubuska".
Do tej pory w zwyrodnieniach stosowane były inne endoprotezy, które niestety nie dawały spodziewanych efektów. Ta nowa jest dziełem uczonych z Oksfordu. Wymienia się jedynie jedną trzecią kolana, i co najważniejsze, zachowuje się więzadła krzyżowe, dzięki którym czujemy np. w jakiej pozycji jest nasza stopa. Założenie tej endoprotezy wymaga wielkiej precyzji.
Mamy narzędzia, dzięki którym wiele osób będzie znów mogło się poruszać bez bólu- mówi Andrzej Wasilewski, ordynator oddziału chirurgii ortopedycznej w gorzowskim szpitalu. Jeszcze w lutym byliśmy zaproszeni na sympozjum do Oksfordu, gdzie zdobyliśmy certyfikat potrzebny do przeprowadzania zabiegów z użyciem nowego implantu- tłumaczy ordynator. On i doktor Andrzej Szmania, również z gorzowskiego szpitala, jako jedyni w Polsce posiadają ten certyfikat.
Mamy spore doświadczenie w leczeniu podobnymi metodami, dlatego interesujemy się nowymi rozwiązaniami- wyjaśnia A. Wasilewski. Gorzowski szpital jest drugim w Polsce, co do liczby przeprowadzanych operacji wszczepiania protez stawowych. Endporoteza ma pomagać w leczeniu zmian zwyrodnieniowych. Ale gorzowski zespół lekarzy do pierwszej operacji zakwalifikował ponad 40-letniego pacjenta. Po wcześniejszym złamaniu miał on problemy z kolanem - nie mógł go zginać, chodzenie sprawiało mu ból.
Lekarze przeprowadzą drugi zabieg - operowana będzie 50- letnia kobieta._ Na razie zakwalifikowaliśmy tylko dwie osoby, ale tych, którym można pomóc tą metodą, jest znacznie więcej. Dlatego mamy nadzieję, że po dwóch udanych zabiegach, przyjdzie kolej na następne_- mówią chirurdzy. (PAP)