Nowatorska kampania NiQuitin
Od grudnia w TVP, Polsacie i TVN ruszył nowy reality show „Rzuciłam, bo przykleiłam”. „Serial” pokazuje rzucanie palenia na żywo i jest inspirowany pomysłem Reality Quitting, który w 2004 roku w Wielkiej Brytanii zachęcił tysiące ludzi do podjęcia decyzji o rzuceniu palenia.
Prowadzona w ten sposób kampania polega na pokazaniu autentycznych przeżyć osoby rzucającej palenie za pomocą 10-tygodniowej Nikotynowej Terapii Zastępczej - plastrów NiQuitin. Do programu zostały zaproszone palaczki, które rzucały palenie za pomocą plastrów NiQuitin i przez 10 tygodni nagrywały swoje przeżycia. Na koniec wybrano jedną Panią, której pamiętnik – rejestrowany dzień po dniu - pokazywany będzie w telewizji, na stronach internetowych i w radio.
Polską twarzą reality show została Beata Babek, 32-letnia mama rocznego Jasia, która przez 12 lat paliła. Beata nie jest aktorką, nie gra. Jest sobą i opowiada o swoich autentycznych przeżyciach. Pokazuje, jak się motywować, jak przetrwać kryzys, jak sobie pomóc. Kamera towarzyszy Beacie od rana do nocy. My zaś do końca stycznia będziemy mogli oglądać 30 sek. odcinki pamiętnika (pokazuje drogę Beaty od nałogu do wolności od niego), emitowane m.in. przy najpopularniejszych serialach: w czwartki po „Klanie” i w czasie „Gotowe na wszystko”, w niedziele po „Na dobre i na złe” i w trakcie „Magdy M”, w poniedziałki przed „Kulisami M jak miłość”
- Polska jest jedynym krajem, w którym wystąpi nie tylko świetna osobowość, ale będzie pokazana niesamowita relacja matki z dzieckiem. Beata rzuca palenie przede wszystkim dla swojego synka Jasia - twierdzi Anna Dębińska, opiekun marki NiQuitin. - Również tylko w Polsce całość kampanii będzie reklamowana jako kilkuodcinkowy serial w gazetach telewizyjnych.
Media plan kampanii przygotował Uniwersal McCan, który oprócz spotów pozycjonowanych w porach najpopularniejszych seriali zaplanował również spoty pakietowe oraz kampanię radiową, która wzmacniać będzie przekaz w dni bez TV. Kolejne odcinki „serialu” zostaną zapowiedziane (jakżeby inaczej!) w gazetach telewizyjnych. Kampania została zrealizowana przez Agencję Reklamową WCRS, natomiast w Polsce wykonana w całości przez Restaurant Films, gdzie liderem projekty był Adrian Ciągliński.
Działania public relations powierzone zostały krakowskiej agencji Open Media, która rozpoczęła kampanię od przesłania do dziennikarzy materiałów prasowych zawierających osobisty list Beaty, szczegóły dot. kampanii i kuracji plastrami NiQuitin, a także „Prezent od życia”. Tak nazwano przesyłkę zawierającą - podobnie do kalendarza adwentowego – 10 odsłon (tyle tygodni trwa terapia plastrami NiQuitin) z upominkami symbolizującymi korzyści wynikające z rzucenia palenia, np. powracający zmysł smaku i powonienia, gładszą skórę, zdrowsze płuca, mocniejsze serce (symbolizowane przez dzwonek), czy dłuższe życie (żółw).
W ramach działań PR, zarówno w prasie ogólnopolskiej, jak i regionalnej prowadzone są konkursy, a osoby biorące w nich udział i deklarujące chęć rzucenia palenia mogą również otrzymać własne „prezenty od życia”. Stronę www dedykowaną nowej kampanii stworzyła agencja interaktywna OS3 multimedia.
Inspiracją zarówno polskiej edycji kampanii, jak i tych odbywających się w innych krajach, są dane wskazujące na to, że średnio ok. 70% palaczy co roku deklaruje chęć rzucenia palenia. Niestety, tylko 3% udaje się to zrobić, jeśli zdają się wyłącznie na silna wolę...