Nowak: rozmowy w sprawie tarczy toczą się normalnie
Rozmowy z Amerykanami w sprawie ewentualnego
umieszczenia w Polsce elementów systemu tarczy antyrakietowej
toczą się normalnie - uważa szef gabinetu premiera Sławomir Nowak.
Również szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapewnia, że nie ma
problemów w negocjacjach z Amerykanami.
Piątkowa "Gazeta Wyborcza" w artykule "Tarczy nie będzie?" poinformowała, że na dwa tygodnie przed wizytą premiera Donalda Tuska w USA negocjacje w sprawie tarczy antyrakietowej są bliskie załamania. Według informacji "GW", polska strona odwołała planowane na piątek ostatnie konsultacje przed ustaloną na 10 marca wizytą premiera w Białym Domu.
Według Sławomira Nowaka, z Amerykanami toczą się "normalne rozmowy". Polityk, który rano był gościem Radia ZET zaznaczył, że w sprawie tarczy Polska nie podjęła jeszcze decyzji.
Po to są rozmowy i negocjacje z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi, żeby osiągnąć jakiś satysfakcjonujący obie strony - no nie chcę powiedzieć kompromis - ale pewną umowę o korzyściach wzajemnych i toczą się normalne rozmowy, tutaj nie panikowałbym - powiedział.
Pytany o odwołanie konsultacji zaznaczył, iż "wie, że w przyszłym tygodniu przyjeżdża specjalna komisja wojskowa amerykańska, która ma rozmawiać na temat modernizacji polskich sił zbrojnych". To jest dla nas najistotniejsze - dodał.
Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział na konferencji prasowej, że informacje jakoby były problemy w negocjacjach ws. instalacji w Polsce tarczy antyrakietowej są nieprawdziwe.
Polski rząd te rozmowy prowadzi ze Stanami Zjednoczonymi, niedługo (8-10 marca) będzie ważna wizyta premiera w Stanach Zjednoczonych, rozmowy na najwyższym szczeblu. Dzisiaj niczego nie można przekreślać - dodał.
Tarcza przeciwrakietowa ma chronić USA, ich wojska w różnych miejscach globu oraz część terytorium Europy przed atakiem tzw. państw nieprzewidywalnych, do których USA zaliczają Iran. Amerykanie chcą w Czechach zainstalować radar, a w Polsce bazę dla 10 rakiet przechwytujących. Budowie systemu antyrakietowego w Europie Środkowej sprzeciwia się Rosja.