Nowak: Rosja zmieniła stanowisko ws. tarczy
Z zadowoleniem przyjmujemy korektę stanowiska na temat tarczy antyrakietowej - mówił Sławomir Nowak po zakończeniu spotkania premiera Donalda Tuska z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Obie strony zgodziły się, że tarczy antyrakietowej nie można traktować jako elementu nowego wyścigu zbrojeń -dodał. Tymczasem już wcześniej Ławrow mówił: Rosja nie zmieniła stanowiska w sprawie rozmieszczenia w Europie Wschodniej elementów tarczy. Jego zdaniem Rosja nie widzi zagrożenia ze strony Polski, ale na amerykańskie instalacje w pobliżu swoich granic nie może się zgodzić.
Jak mówił Nowak, korekta stanowiska Rosji polega przede wszystkim na powrocie do rozmowy o budowie środków wzajemnego zaufania związanych z inspekcjami wojskowymi dotyczącymi tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach, jak i instalacji rosyjskich.
Sygnały ze strony rosyjskiej są takie, że Rosjanie zostają przy swojej ocenie instalacji tarczy, ale gotowi są do rozmowy na temat budowy środków wzajemnego zaufania - mówił szef gabinetu politycznego premiera.
Nowak zadeklarował, że obie strony chcą i są gotowe do rozmów, m.in. na temat wzajemnych inspekcji wojskowych. Muszą się spotkać eksperci obu stron, wojskowi i wyartykułować oczekiwania oraz możliwości obu stron - dodał.
Szef gabinetu politycznego premiera poinformował, że w czasie czwartkowego spotkania omówiono kwestie odblokowania żeglugi w Cieśninie Pilawskiej. Tutaj usłyszeliśmy bardzo pozytywny komunikat ze strony rosyjskiej. Jest szansa, że żegluga na Zalewie Wiślanym może wrócić do końca tego roku - zaznaczył.
Premier - poinformował Nowak - poruszył też temat Gazociągu Północnego.
Według szefa gabinetu politycznego premiera Ławrow podziękował Polsce za potrzymanie dialogu polsko-rosyjskiego. Odblokowanie również takiego dialogu w ramach takich form rozmowy jak Forum Obywatelskie czy komisja ds. trudnych - stwierdził Nowak.
Jak zaznaczył, zwłaszcza ta ostatnia instytucja jest dla polskiej strony szczególnie istotna ze względu na m.in. poznanie prawdy w sprawach katyńskich.
Wcześniej Siergiej Ławrow mówił, że Rosja nie widzi zagrożenia ze strony Polski, ale nie może ignorować amerykańskich instalacji w pobliżu swoich granic. USA w tej chwili opracowują projekt błyskawicznego globalnego uderzenia i jest to poważne zagrożenie dla koncepcji parytetu, która obowiązywała wcześniej, tym bardziej, że planowane jest zainstalowanie głowic nienuklearnych na rakietach strategicznych - mówił rosyjski dyplomata.
Podkreślił, że jego kraj nie zmienił swojego stanowiska w sprawie umieszczenia na terenie Europy Wschodniej elementów tarczy. Według niego, oprócz rosyjskich arsenałów strategicznych te instalacje długo jeszcze nie będą miały swojego celu.
Jak mówił, "oczywiste jest", że rosyjscy wojskowi muszą podejmować środki w celu zabezpieczenia kraju. Na dzień przed wizytą Ławrowa w Warszawie dowódca sił strategicznych Rosji generał Nikołaj Sołowcow oświadczył, że przyszłe obiekty tarczy w Polsce i Czechach mogą stać się celami dla rosyjskich rakiet.
Rosyjski gość ocenił, że strona polska próbuje zrozumieć rosyjskie zaniepokojenie związane z planami rozmieszczenia w Polsce elementów tarczy. Dodał, że Rosja będzie czekać na konkretne propozycje w tej sprawie.