PolskaNowa wicemarszałek senatu "godo po naszymu"

Nowa wicemarszałek senatu "godo po naszymu"

Jan Wyrowiński (PO), Maria Pańczyk-Pozdziej (PO) i Stanisław Karczewski (PiS) zostali wybrani na wicemarszałków senatu.

Wyrowińskiego poparło 90 senatorów, Pańczyk-Pozdziej - 89, a Karczewskiego - 81.

Jan Wyrowiński to wieloletni parlamentarzysta, członek Platformy Obywatelskiej. W senacie zasiada już drugą kadencję. Czterokrotnie był posłem. Stanisław Karczewski należy do PiS. Jest przewodnniczącym senackiego klubu PiS. W senacie od 2005 roku.

Maria Pańczyk-Pozdziej od wielu lat jest dziennikarką radiową, znaną przede wszystkim z audycji poświęconych kulturze śląskiej. W znaczący sposób przyczyniła się do nobilitacji śląskiej gwary, jednak stanowczo sprzeciwia się uznaniu śląskiej godki za język.

Za początek jej działalności politycznej można uznać rok 2002, gdy została radną śląskiego sejmiku. Senatorem PO jest po raz trzeci z rzędu.

Pańczyk-Pozdziej urodziła się w 1942 r. w Tarnowskich Górach. W 1968 r. ukończyła filologię polską na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. W latach 70. pracowała jako nauczycielka w szkołach powiatu tarnogórskiego. Od 1971 r. jest dziennikarką Radia Katowice.

Jest inicjatorką audycji radiowej "Po naszymu, czyli po śląsku" i pomysłodawczynią konkursu o tej samej nazwie. Jego 21. już edycja odbędzie się w listopadzie w Zabrzu. W poszukiwaniu śląskiej gwary dotarła aż do Teksasu, gdzie zorganizowała konkurs wśród potomków pierwszych śląskich emigrantów.

Pańczyk-Pozdziej jest też autorką cyklu programów "Sobota w Bytkowie" emitowanego w latach 1993-1999 w Telewizji Katowice. Napisała do niego kilkadziesiąt tekstów piosenek. Ze względu na zainteresowanie gwarami śląskimi zasiada często w jury konkursów regionalnych organizowanych w całym województwie śląskim.

Zwieńczeniem kariery dziennikarskiej było uhonorowanie w 2010 r. Pańczyk-Pozdziej Złotym Mikrofonem - nagrodą przyznawaną osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego.

W latach 2002-2005 była radną sejmiku województwa śląskiego. W ostatnich wyborach już po raz trzeci została wybrana na senatora, jest nim od 2005 r. W ostatnich wyborach zagłosowało na nią ponad 81 tys. wyborców w okręgu gliwickim. Choć w wyborach startowała z listy Platformy Obywatelskiej, nie jest członkiem tej partii.

Maria Pańczyk-Pozdziej jest na Śląsku osobą powszechnie znaną i szanowaną za zwrócenie uwagi na kulturę Śląska i jej wartości. Współpracuje z wieloma mediami, zasiada w jury wielu konkursów, przeglądów i festiwali o charakterze regionalnym organizowanych w województwach śląskim i opolskim.

Pańczyk-Pozdziej włączyła się w toczącą się w ostatnich latach dyskusję na temat śląskiej mowy. Wyrażała opinię, że śląski nie jest językiem. Stworzenie języka z niezliczonych odmian gwary jest nieporozumieniem - przekonywała, powołując się na autorytet znanych językoznawców, profesorów Jana Miodka i Jerzego Bralczyka.

Jest laureatką wielu nagród - m.in. im. Wojciecha Korfantego, Nagrody Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie. Odznaczono ją również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Medalem "Gloria Artis" przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest honorową obywatelką Tarnowskich Gór.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)