Nowa ustawa będzie chronić weteranów
Po pięciu latach obecności w Iraku, Polska zamierza uregulować status tych spośród 15 tysięcy żołnierzy, którzy wrócili do kraju psychicznie lub fizycznie okaleczeni - pisze "Dziennik".
Do Sejmu trafił projekt ustawy, która w zamyśle jej autorów ma zrewolucjonizować system opieki państwa nad żołnierzami poszkodowanymi na wojnie. Jednak zdaniem kombatantów projekt tylko w niewielkim stopniu rozwiąże ich problemy - zauważa gazeta.
Psychiatra Jan Wilk ocenia, że w Polsce może być nawet półtora tysiąca osób, które odczuwają dolegliwości w życiu psychicznym z powodu wojen, a więc tak zwany zespół PTSD. Problem dotyczy nie tylko żołnierzy, dotyka też całe rodziny. Chorzy cierpią na depresje, alkoholizm, zażywają narkotyki, zaburzenia snu. Większość jest agresywna, inni wycofują się z życia.
Państwo, które wysyła żołnierzy na wojnę, nie potrafi zadbać o nich po powrocie - zauważa Dziennik. Według obowiązujących obecnie przepisów, nie mogą oni liczyć na pokrycie kosztów całkowitego leczenia. Projekt ustawy o służbie wojskowej przygotowany w MON, który trafił właśnie do sejmu, ma to zmienić. Jednak zdaniem posłów, którzy wkrótce się nim zajmą i samych kombatantów zrobi to tylko częściowo.