Nowa polska błogosławiona. Kościół beatyfikował Hannę Chrzanowską
Poczet Polaków uznanych przez Kościół za błogosławionych powiększył się o jedną osobę. Pielęgniarka Hanna Chrzanowska została w niedzielę beatyfikowana podczas mszy św. w bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Mszy beatyfikacyjnej przewodniczył watykański wysłannik kard. Angelo Amato. Kardynał odczytał papieski list ogłaszający Chrzanowską błogosławioną. Msza zgromadziła ponad 2 tysiące ludzi, w tym przedstawicieli władz kościelnych i państwowych, a także chorych i niepełnosprawnych. Obecni na mszy byli m.in. wicepremier Beata Szydło i prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Chrzanowska była w Polsce pionierką domowej opieki nad chorymi, a także "pielęgniarstwa parafialnego". W czasie wojny działała w Krakowie w kościelnych organizacjach charytatywnych i konspiracji. Po wojnie współpracowała m.in. z kardynałem Wojtyłą. Poznała go w 1957 roku, który przewodniczył w jej mszy pogrzebowej w 1973 roku. Jej proces beatyfikacyjny zaczął się w 1998 roku. W niedzielę przypada 45. rocznica jej śmierci. Chrzanowska za swoją działalność otrzymała trzy odznaczenia: odznakę honorowa „Za wzorową pracę w służbie zdrowia” (1957), watykański Order Pro Ecclesia et Pontifice (1965) oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 1971.
Za podstawę beatyfikacji uznano uzdrowienie jej Zofii Szlendak-Cholewińskiej, pielęgniarki i byłej podopiecznej Chrzanowskiej. W 2001 roku pękł jej naczyniak i dostała wylewu krwi do mózgu, co spowodowało niedowład kończyn i zawał. Lekarze uznali, że nie ma szans na przeżycie. Nawet jeśli by przeżyła, groziło jej trwałe kalectwo. Koleżanki Szlendak-Cholewińskiej zorganizowały akcję modlitewną, a pewnego dnia chorej przyśniła się Chrzanowska, mówiąc że wszystko będzie dobrze. Ostatecznie kobieta wyzdrowiała i powróciła do sprawności. Zmarła na raka dopiero dziesięć lat później.
W trakcie procesu beatyfikacyjnego, badające przypadek władze w Watykanie uznały to uzdrowienie za nadzwyczajne. Ostateczną decyzję w tej sprawie podjął papież Franciszek 7 lipca ubiegłego roku.
**Zobacz także: Kamiński ws. Kościoła."Zamiast spotkać się z niepełnosprawnymi liczy szmal"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl