Trwa ładowanie...
d1xyjr8
d1xyjr8

Nowa partia PSL "Piast"

Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował nową partię - Polskie Stronnictwo Ludowe "Piast" - poinformował jeden z jej założycieli, eurodeputowany Zbigniew Kuźmiuk. Zdaniem wiceprezesa PSL Jana Burego, nowa partia ma "mikroskopijne" szanse, aby zaistnieć na scenie politycznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1xyjr8

Trzej eurodeputowani - oprócz Kuźmiuka, Janusz Wojciechowski i Zdzisław Podkański, zostali na początku lutego usunięci z PSL. Przyczyną wyrzucenia z partii była - według liderów PSL - zmiana przez europosłów frakcji w Parlamencie Europejskim - bez zgody władz partii, a także próby tworzenia przez nich nowej partii, bliskiej PiS.

Zdaniem europosłów powodem ich wykluczenia były zadawane przez nich publiczne pytania w sprawie sprzedaży siedziby partii na ul. Grzybowskiej w Warszawie. Eurodeputowani zarzucili władzom PSL, że sprzedaż budynku partii odbyła się "pokątnie, skrycie i bez przetargu". Złożyli w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa.

"Z zadowoleniem przyjmujemy rejestrację PSL Piast. Jest to fakt, na który z nadzieją oczekiwało tysiące ludowców, chcących działać w ruchu ludowym, wiernym tradycji, ale też zdolnym do sprostania wyzwaniom przyszłości" - czytamy w komunikacie trzech europosłów.

d1xyjr8

Jak podkreślili, rejestracja PSL "Piast" może, ale nie musi oznaczać rozłamu w Polskim Stronnictwie Ludowym.

"Rejestrację Piasta traktujemy jako ostatnie wezwanie, żeby PSL otrząsnęło się z marazmu i podjęło działania naprawcze. Ostatni raz wzywamy - niech Rada Naczelna niezwłocznie zwoła nadzwyczajny kongres PSL, który określi strategię polityczną, rozliczy odpowiedzialnych za polityczne i materialne bankructwo PSL, w tym odpowiedzialność za pokątna i niegospodarną wyprzedaż majątku partii" - napisano w komunikacie.

Eurodeputowani wezwali również kierownictwo PSL do podjęcia "poważnych" rozmów z PiS, Samoobroną i LPR w sprawie powołania koalicji rządowej, która - ich zdaniem - zapewni Polsce stabilne rządy na najbliższe lata.

"Jeśli władze PSL nie podejmą działań naprawczych, jeśli nadal trwać będą w politycznej izolacji, PSL Piast podejmie aktywną działalność, jako polityczna alternatywa, skupiająca ideowe i racjonalne siły polskiego ruchu ludowego" - czytamy w komunikacie.

d1xyjr8

Europosłowie podkreślili też, że jeśli dojdzie do podziałów w ruchu ludowym, to odpowiedzialność za ten stan poniosą władze PSL. "My tworzymy PSL Piast nie po to, żeby dzielić ruch ludowy, ale po to, żeby go ratować przed katastrofa i zachować dla przyszłości Polski" - zapewnili.

Zdaniem wiceprezesa PSL Jana Burego, nowa partia ma "mikroskopijne" szanse na zaistnienie na scenie politycznej. Założenie partii kanapowej po to, aby pójść na służbę do innej partii - w tym przypadku PiS - mija się z celem - podkreślił.

Prezes PSL Waldemar Pawlak mówił wcześniej, że nie obawia się ani exodusu działaczy do PSL-Piast, ani utraty przez PSL elektoratu. Nie jest tak, że można tak łatwo skakać z partii do partii. Zwykle ci, którzy się dołączają w ostatniej chwili, na pierwszym zakręcie wypadają - zaznaczył.

d1xyjr8

Podziel się opinią

Share
d1xyjr8
d1xyjr8
Więcej tematów