Nowa lodowa wyspa powstała na Morzu Arktycznym
Od kanadyjskiej Wyspy Ellesmere'a na Morzu Arktycznym oderwał się gigantyczny blok lodowy, tworząc nową lodową wyspę o powierzchni 66 km kwadratowych - poinformowali naukowcy. Ich zdaniem, główną przyczyną tego zjawiska jest ocieplanie się klimatu.
Wyspa Ellesmere'a to najbardziej na północ wysunięta kanadyjska wyspa, położona blisko Grenlandii. Szesnaście miesięcy temu od Ziemi Ellesmere'a oderwał się fragment lodu szelfowego i powstała lodowa wyspa nazwana Ayles Ice Shelf.
Po oddzieleniu się od Ziemi Ellesmere'a nowa wyspa dryfowała przez około 50 km, po czym wmarzła w lody pokrywające morze. Z nadejściem wiosny może znowu ruszyć w drogę, stwarzając ogromne zagrożenie dla statków.
Warwick Vincent z Uniwersytetu Lavala w Quebecu powiedział, że przekraczamy próg klimatyczny i że utworzenie się Ayles Ice Shelf może sygnalizować początek przyspieszonych zmian klimatycznych.
W kanadyjskiej Arktyce jest sześć wielkich lodowców szelfowych. Tworzą je warstwy lodu mające ponad trzy tysiące lat. Lodowiec szelfowy unosi się na morzu, ale jest połączony z lądem. Według Vincenta, obecne lodowce są o 90% mniejsze niż wtedy, kiedy odkryto je w 1906 roku, a proces ich zmniejszania się zbiega się z ocieplaniem się klimatu.
Luke Copland, kierujący laboratorium glacjologicznym na Uniwersytecie Ottawskim, odkrył dzięki zdjęciom satelitarnym i danym sejsmologicznym że lodowiec pękł 13 sierpnia 2005 roku. Wyspa powstała w ciągu godziny.
Powiedział, że szybkość, z jaką zmiany klimatu oddziałują na lodowce, zaskoczyły naukowców. Jeszcze 10 lat temu uczeni zakładali, że kiedy zaczną się zmiany związane z globalnym ociepleniem, będzie się to działo stopniowo i spodziewali się, że lodowce szelfowe będą topnieć powoli.
Zdaniem polarnika Dereka Muellera z zespołu Vincenta, lodowce mogą w ogóle zniknąć z kanadyjskiej Arktyki.