Trwa ładowanie...
d11jh7r

Nowa KRS o statusie Małgorzaty Gersdorf. "Jest byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego"

Jest oficjalne stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa ws. stanowiska Małgorzaty Gersdorf. Wskazano, że "analiza całokształtu" przepisów prawnych prowadzi do wniosku, że pierwszym prezesem SN może być wyłącznie sędzia pozostający w służbie czynnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
KRS ostro o Gersdorf
KRS ostro o Gersdorf (Forum, Fot: Andrzej Hulimka)
d11jh7r

Jak wynika ze stanowiska KRS, "szacunek dla państwa i autorytet prezydenta wymagają, aby wydany przez niego akt w sprawie przejścia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku był respektowany, w szczególności przez Małgorzatę Gersdorf". Krajowa Rada Sądownictwa podkreśla, że ten dokument jest podstawą do oceny, że Gersdorf jest "byłą pierwszą prezes Sądu Njwyżśzego".

Podkreślono również, że "odpowiedzialność za państwo - spoczywająca na wszystkich osobach pełniących funkcje publiczne i innych obywatelach - wymaga poszanowania prawa i rozstrzygania ewentualnych sporów w trybie przewidzianym przez obowiązujące przepisy". "Kontestowanie porządku prawnego oraz stanowiska prezydenta - w szczególności przez nadawanie tej debacie wymiaru szerszego niż krajowy - nie sprzyja zachowaniu autorytetu władzy sądowniczej" - dodaje KRS.

Krajowa Rada Sądownictwa ma również nadzieję, że "obowiązek wierności Rzeczypospolitej Polskiej, doprowadzi do przyjęcia przez wszystkich uczestników debaty - na temat reformy sądownictwa - postawy zgodnej z prawem i interesem państwa, rozumianym jako dobro wspólne wszystkich obywateli".

d11jh7r

Afera wokół Sądu Najwyższego

Przypomnijmy, zamieszanie wokół Małgorzaty Gersdorf trwa od początku lipca, kiedy weszły w życie nowe przepisy o Sądzie Najwyższym. Zakładają, że sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, przechodzą w stan spoczynku. Mogą dalej orzekać, jeśli złożą oświadczenie o woli dalszego zajmowania stanowiska, a prezydent wyrazi na to zgodę.

d11jh7r

W SN jest 73 sędziów. 65. rok życia ukończyło 27 z nich, w tym I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Nie złożyła takiego oświadczenia. Podkreśla, że jej kadencja zgodnie z konstytucją trwa 6 lat - do 2020 roku.

*ZOBACZ WIDEO: Powstaniec ma jedno, proste marzenie. Możecie pomóc je spełnić *

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d11jh7r

Podziel się opinią

Share

d11jh7r

d11jh7r
Więcej tematów