PolskaNowa infostrada między Polską a Niemcami otwarta

Nowa infostrada między Polską a Niemcami otwarta

Przedstawiciele niemieckiego i polskiego środowisk naukowych oraz ministerstw nauki Polski i Brandenburgii uruchomili w Collegium Polonicum w Słubicach (Lubuskie) nowe światłowodowe połączenie transgraniczne między Polską a Niemcami.

24.10.2006 | aktual.: 24.10.2006 16:26

Światłowodowe łącze między Słubicami i Frankfurtem nad Odrą umożliwia bezpośrednie połączenie infrastruktury dwóch supernowoczesnych sieci badawczych: niemieckiej sieci X-WiN, dostarczanej przez Deutsches Forschungsnetz (DNF) oraz sieci PIONIER - Polski Internet Optyczny, której operatorem jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Jak wyjaśnił dyrektor Poznańskiego Centrum Superkomputerowo- Sieciowego prof. Jan Węglarz, naukowcy korzystają obecnie z połączeń za pośrednictwem sieć paneuropejskiej Geant 2, która jednak nie ma wystarczającej przepustowości.

Przepustowość uzyskana dzięki nowemu łączu wynosi 10 gigabitów na sekundę, a więc jest taka sama jak w sieci paneuropejskiej. Jednak do końca tego roku ta prędkość ma się podwoić.

Świat nauki jest zainteresowany możliwościami jak najintensywniejszej komunikacji z innymi naukowcami na całym świecie. Temu właśnie służy to światłowodowe połączenie poprzez granicę - powiedział prof. Wilfried Juling, prezes DNF.

Obecnie prowadzimy wiele wspólnych projektów naukowych m.in. badania astronomiczne, klimatyczne i meteorologiczne, które dzięki temu bardzo efektywnemu połączeniu informatycznemu będą możliwe do realizowania w dużo lepszej jakości - dodał Juling.

Sieci X-WIN w Niemczech i Pionier w Polsce łączą uczelnie i instytuty badawcze, szkoły, szpitale i jednostki administracji publiczne. Tym sposobem dostarczają połączenia do europejskich zasobów naukowych oraz do sieci internetowej.

Takie sieci obecnie wykorzystują na przykład fizycy, którzy dzięki bezpośrednim połączeniom mogą prowadzić eksperymenty badawcze niemal w czasie rzeczywistym np. pomiędzy centrami w Karlsruhe, Genewą, Krakowem czy centrami radioastronomicznymi w Toruniu i w Bonn.

Nowe łącze może mieć także zastosowanie m.in. przy rozwiązywaniu problemów, które przekraczają granice obu państw, (zarządzanie kryzysowe); może też służyć symulacjom powodziowym i pogodowym czy badaniom migracji ludności.

Połączenie wysokich parametrów transmisji i możliwości sieci wirtualnych może być wykorzystane przez naukowców w wielu dziedzinach dając bezpieczny dostęp do rozproszonych zasobów. Przykładem takiej wirtualnej organizacji jest współpraca pomiędzy fizykami w ramach Europejskiego Centrum Badań Jądrowych w Genewie (CERN).

W Europie działają sieci naukowo-edukacyjne (National Research Education Networks - NRENs). Obecnie istnieje ok. 30 takich narodowych sieci tworzących ogromną infrastrukturę dla naukowców i studentów - w niektórych krajach również dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

Niemiecka sieć badawcza DFN jest samodzielnie zarządzaną infrastrukturą dostarczającą połączenia sieciowe dla środowiska naukowego w Niemczech. Łączy ona uniwersytety i instytuty badawcze oraz ułatwia rozwój i testowanie nowych aplikacji sieciowych.

Polska sieć naukowo-badawcza PIONIR tworzona od 2000 roku kontynuuje tradycje sieci Pol-34/622 powstałej w latach dziewięćdziesiątych i dostarcza polskiemu środowisku naukowemu szerokopasmowe połączenia w oparciu o sieci światłowodowe. Sieć ta składa się z ok. 6 tys. km światłowodów i łączy 21 sieci miejskich tzw. MAN-ów, głównie tam gdzie znajdują się duże ośrodki naukowe i badawcze.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)