Trwa ładowanie...

Norwegia: Polski konsul wydalony z kraju. Jest wezwanie do odwołania z funkcji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii poinformowało o wydaleniu Sławomira Kowalskiego, polskiego konsula. Ma on teraz trzy tygodnie na opuszczenie kraju. Ponadto norweskie MSZ zapowiedziało, że wezwie stronę polską do odwołania Kowalskiego ze stanowiska.

Norwegia: Polski konsul wydalony z kraju. Jest wezwanie do odwołania z funkcjiŹródło: Wikimedia Commons CC0
d4dmid2
d4dmid2

Norwegia: Polski konsul wydalony, MSZ domaga się odwołania

Zdaniem MSZ Norwegii, wydalenie Kowalskiego z kraju jest podyktowane "niezgodną z rolą dyplomaty działalnością konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwym zachowaniem wobec funkcjonariuszy publicznych". Co ciekawe, w 2016 roku Kowalski wygrał konkurs organizowany przez polskie MSZ na "Konsula Roku" "za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich, znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych".

- Możemy potwierdzić, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Polskę do odwołania tego konsula - mówiła ne Haavardsdatter Lunde, rzeczniczka norweskiego MSZ.

Relacje polsko-norweskie się nie zmienią. Reakcja Polski "ma być spokojna"

Strona norweska jednak zaznacza, że sytuacja z wydaleniem konsula nie będzie miała wpływu na relacje Polski z Norwegią.

Z kolei polskie MSZ zapowiada, że reakcja na wezwanie do odwołania "będzie spokojna, ale też adekwatna". - Jednoznacznie pozytywnie oceniamy działalność konsula Kowalskiego na rzecz obrony interesów polskich rodzin. Wezwanie do jego odwołania nie ma uzasadnienia. Reakcja na takie wezwanie będzie spokojna, ale też adekwatna i uwzględniająca powyższe okoliczności - napisał na Twitterze Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Sławmoir Kowalski pełnił funkcję konsula Polski w Norwegii przez ostatnie pięć lat.

d4dmid2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dmid2
Więcej tematów