Trwa ładowanie...
d31dmau

Norwegia: Polski konsul wydalony z kraju. Jest wezwanie do odwołania z funkcji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii poinformowało o wydaleniu Sławomira Kowalskiego, polskiego konsula. Ma on teraz trzy tygodnie na opuszczenie kraju. Ponadto norweskie MSZ zapowiedziało, że wezwie stronę polską do odwołania Kowalskiego ze stanowiska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Norwegia: Polski konsul wydalony z kraju. Jest wezwanie do odwołania z funkcji
Norwegia: Polski konsul wydalony z kraju. Jest wezwanie do odwołania z funkcji (Wikimedia Commons CC0)
d31dmau

Norwegia: Polski konsul wydalony, MSZ domaga się odwołania

Zdaniem MSZ Norwegii, wydalenie Kowalskiego z kraju jest podyktowane "niezgodną z rolą dyplomaty działalnością konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwym zachowaniem wobec funkcjonariuszy publicznych". Co ciekawe, w 2016 roku Kowalski wygrał konkurs organizowany przez polskie MSZ na "Konsula Roku" "za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich, znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych".

- Możemy potwierdzić, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Polskę do odwołania tego konsula - mówiła ne Haavardsdatter Lunde, rzeczniczka norweskiego MSZ.

d31dmau

Relacje polsko-norweskie się nie zmienią. Reakcja Polski "ma być spokojna"

Strona norweska jednak zaznacza, że sytuacja z wydaleniem konsula nie będzie miała wpływu na relacje Polski z Norwegią.

Z kolei polskie MSZ zapowiada, że reakcja na wezwanie do odwołania "będzie spokojna, ale też adekwatna". - Jednoznacznie pozytywnie oceniamy działalność konsula Kowalskiego na rzecz obrony interesów polskich rodzin. Wezwanie do jego odwołania nie ma uzasadnienia. Reakcja na takie wezwanie będzie spokojna, ale też adekwatna i uwzględniająca powyższe okoliczności - napisał na Twitterze Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Sławmoir Kowalski pełnił funkcję konsula Polski w Norwegii przez ostatnie pięć lat.

d31dmau

Podziel się opinią

Share

d31dmau

d31dmau
Więcej tematów