Norman Davies obala mity związane z II wojną światową
Profesor Norman Davies w swojej najnowszej książce "Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo" próbuje rozprawić się z mitami, które narosły wokół II wojny światowej. Brytyjski historyk, który był gościem "Klubu Trójki" programu III Polskiego Radia tłumaczył, że w swojej pracy próbował przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że w różnych krajach podaje się nawet różne daty wybuchu wojny.
Norman Davies przypomniał, że niektórzy historycy amerykańscy za początek wojny uważają moment, w którym przystąpiły do niej Stany Zjednoczone, czyli rok 1941. Historyk zwraca uwagę, że w Stanach niemal oficjalnie za początek wojny uznaje się moment ataku na Pearl Harbor. Wcześniej dla Amerykanów konflikt w Europie był wydarzeniem bardzo odległym. Z innych powodów - ideologicznych - rok 1941 za początek również II wojny światowej uważają Rosjanie. Mimo, że ZSRR okupował wówczas już połowę Polski, kraje bałtyckie oraz część Finlandii, to za początek wojny uważają atak Hitlera na ZSRR.
Gość "Klubu Trójki" widzi tamten konflikt jako starcie dwóch ideologii: komunizmu i faszyzmu. Zwraca uwagę, że chociaż od wielu lat koniec wojny świętujemy w Europie jako dzień zwycięstwa, to przecież niemal pół kontynentu w 1945 roku zostało uzależnione od Związku Radzieckiego. Dla mieszkańców tych krajów skończyła się wojna, ale jeszcze przez wiele lat nie mogli czuć się wolni.
Książka Normana Daviesa "Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo" pojawi się w polskich księgarniach w czwartek 21 sierpnia.