PolskaNominacje do pierwszej edycji Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego

Nominacje do pierwszej edycji Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego

19 dziennikarzy i zespół "Wiadomości" TVP
zostało nominowanych do pierwszej edycji Nagrody im. Andrzeja
Woyciechowskiego - założyciela jednej z pierwszych komercyjnych
stacji radiowych w Polsce - Radia Zet. Właśnie minęła 10. rocznica
śmierci Woyciechowskiego.

Nagroda w wysokości 40 tys. zł zostanie wręczona zwycięzcy w najbliższy wtorek podczas spotkania poświęconego pamięci Woyciechowskiego. Wśród nominowanych do nagrody są:

- za relacje z ostatnich dni życia oraz pogrzebu Jana Pawła II: Hanna Smoktunowicz i Tomasz Lis z Polsatu; Justyna Pochanke, Bogdan Rymanowski, Grzegorz Miecugow i Jacek Pałasiński z TVN i TVN 24; Kamil Durczok, Piotr Kraśko oraz zespół "Wiadomości" z TVP1;

- Bronisław Wildstein - tygodnik Wprost - za cykl artykułów "Pokazałem, że to jawne" oraz Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej" za artykuł "Ubecka lista krąży po internecie" na temat moralnych aspektów ujawniania nazwisk osób widniejących na liście IPN.

Wśród nominowanych są także: Paweł Reszka z "Rzeczpospolitej" za materiał "Nie wyjadę wcześniej z Rosji"; Artur Brzozowski, Paweł Czado, Andrzej Olejniczak z "Gazety Wyborczej" za serię artykułów "Czarna polska piłka"; Krzysztof Wójcik, Roman Daszczyński z "GW" za cykle artykułów: "Studia prawa na lewo" i "Sąd się sprzedał", Monika Olejnik za program "Prosto w oczy" w TVP1, Alicja Kos za program TVN "Uwaga" i Wojciech Cieśla z "Rz" za materiały "Wędliny drugiej świeżości".

Nominowanych i laureata nagrody wybiera kapituła. W jej skład weszli: Jerzy Baczyński, ks. Adam Boniecki, Bogusław Chrabota, Grzegorz Gauden, Maciej Grzywaczewski, Robert Kozyra, Marek Król, Edward Miszczak, Adam Pieczyński, Piotr Stasiński, Nina Terentiew i Tomasz Wróblewski oraz córka Andrzeja Woyciechowskiego, Katarzyna.

Andrzej Woyciechowski urodził się w 1946 w Hanowerze; był korespondentem francuskich "Liberation", "Le Monde", Agence France Presse, Radio France Internationale, sekcji polskiej BBC i Radia Wolna Europa. We wrześniu 1990 r. założył komercyjne Radio Zet. Woyciechowski zmarł w 1995 w Warszawie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)