Nominacje do nagród "Totus 2003"
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" po raz
czwarty nominowała osoby i instytucje do nagród "Totus 2003".
Obejmują one cztery kategorie: Totus medialny, Totus za
osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, Totus za
promocję człowieka, pracę charytatywną i edukacyjno-wychowawczą i
Totus za ukazywanie osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach.
Przewodniczący kapituły w kategorii Totus medialny o. Andrzej Koprowski powiedział podczas konferencji prasowej w Warszawie, że idea nagród wywodzi się od 2000 roku i jest pomysłem nieżyjącego już biskupa Jana Chrapka.
Metropolita lubelski abp Józef Życiński, odpowiadając na pytanie dziennikarzy, czy nagrody "Totus 2003" można uznać za kościelną nagrodę Nobla, powiedział, że wprawdzie są to nagrody czysto kościelne, ale uważa, że mają one "wymiar ogólnoludzki".
W kategorii promocja człowieka, praca charytatywna oraz edukacyjno-wychowawcza nominowano: siostrę Małgorzatę Chmielewską za zaangażowanie w pracę z najuboższymi i odrzuconymi; Piotra Pawłowskiego, założyciela Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i redaktora naczelnego ogólnopolskiego magazynu "Integracja"; siostrę Weronikę Mościcką - albertynkę, która od pięciu lat związana jest z posługą na rzecz osób nieuleczalnie chorych; Jana Jakuba Wygnańskiego, jednego z najaktywniejszych propagatorów i uczestników ruchu pozarządowego w Polsce oraz Marię i Teresę Sawickie z Krakowa, które od 20 lat w swym prywatnym, dwupokojowym mieszkaniu gotują obiady dla około stu biednych i bezdomnych osób.
W kategorii osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej nominowano: Adama Bujaka, artystę fotografika - za zapis najważniejszych wydarzeń z historii Kościoła; o. Andrzeja Bujanowskiego - dominikanina - za realizację głównych postulatów Ojca Świętego; ks. Andrzeja Surowca, proboszcza parafii w Jarosławiu - za założenie Katolickiego Centrum Kultury, organizatora licznych festiwali i koncertów oraz Gustawa Zemłę, rzeźbiarza, autora wielu dzieł, m.in. Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach i Pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II w Mistrzejowicach, Danutę Małachowską, która w latach okupacji niemieckiej współtworzyła zespół Teatru Rapsodycznego, z którym ściśle związany był Karol Wojtyła, obecny papież.
W kategorii promowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II nominacje otrzymali: Katolicka Agencja Informacyjna za przekazywanie codziennych informacji ze Stolicy Apostolskiej oraz za relacje dotyczące działalności Ojca Świętego; Fundacja Jana Pawła II za troskę o zachowanie i rozwój kultury chrześcijańskiej, gromadzenie dokumentacji i rozpowszechnianie nauczania Jana Pawła II oraz ks. prof. Józef Kudasiewicz za wieloletnią działalność naukowo-dydaktyczną prowadzoną w duchu nauczania papieskiego, szczególnie za osiągnięcia w dziedzinie biblistyki stosowanej.
W kategorii Totus medialny nominowano: zespół twórców filmu "Edi" za "swojego rodzaju wyznanie wiary w człowieka, który pomimo życia na marginesie społecznym przechowuje w najczystszej postaci prawdę o nas, o tym, że możliwe jest dobro"; pismo "Integracja", które działa na rzecz poprawy sytuacji i aktywizacji osób niepełnosprawnych; Ruch Lednicki z charyzmatycznym dominikaninem Janem Górą, od kilku lat gromadzący na polach lednickich w Wigilię Zesłania Ducha Świętego tysiące młodzieży z całej Polski; portal internetowy Mateusz, w którym utworzono pierwszą katolicką księgarnię wysyłkową oraz Teatr Polskiego Radia za szczególny wkład w kulturę, poszukiwanie nowych środków wyrazu i niekonwencjonalne projekty.
Ogłoszenie laureatów tegorocznych Totusów nastąpi 11 października na Zamku Królewskim w Warszawie.