Nocne oblężenie w stołecznych muzeach
Naturalnej wielkości figury najznamienitszych królów Polski, opancerzony samochód prezydenta Lecha Wałęsy, film w 3D "Miasto ruin", inscenizacja walk o budynek PASTA, gry planszowe i zabawy historyczne przyciągnęły do muzeów historycznych rzesze warszawiaków.
Setki miłośników nocnego zwiedzania ustawiają się w kolejkach nie tylko przed muzeami, ale również otwartymi specjalnie na tę okazję instytucjami państwowymi, klubokawiarniami, bibliotekami i centrami kultury. Noc Muzeów w Warszawie odbywa się po raz ósmy.
W związku z obchodami roku Marii Skłodowskiej-Curie postać wybitnej badaczki zajmuje szczególne miejsce w tegorocznym programie Nocy Muzeów. Tłumy zwiedzających gromadziły się przed niewielką kamienicą przy ulicy Freta 16 na Nowym Mieście - domem rodzinnym polskiej noblistki, w którym obecnie mieści się muzeum imienia Skłodowskiej-Curie.
"Damę z gronostajem" pędzla Leonarda da Vinci chętni mogą oglądać na Zamku Królewskim od godziny 19 do 1 w nocy. Obraz jest prezentowany w tzw. pokoju marszałkowskim niedaleko Sali Senatorskiej, w której dzieło pokazywano podczas wystawy dzieł w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
Na czas Nocy Muzeów placówka otrzymała zgodę na eksponowanie obrazu od jego właściciela - Fundacji Książąt Czartoryskich. Po zakończeniu Nocy Muzeów obraz prawdopodobnie znowu trafi do sejfu. "Dama z gronostajem" była pokazywana na Zamku Królewskim w ramach wystawy arcydzieł ze zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Po zakończeniu ekspozycji obraz nie mógł być dalej eksponowany, ponieważ wygasła umowa użyczenia dzieła.
Obok dzieła wybitnego włoskiego malarza, na Zamku Królewskim warszawiacy oglądają Apartament Królewski oraz Wielki z Salą Balową, Rycerską i Tronową. O godz. 21.15 zaplanowano multimedialną projekcję w bramie głównej prezentującą utracone w wyniku wojen, zaborów oraz kradzieży obiekty kultury polskiej.
Warszawiacy odwiedzają również Podzamcze, gdzie mogą oglądać nowo otwarty Mulitmedialny Park Fontann.
W liczącej kilkaset metrów kolejce wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia ustawiają się chętni do zwiedzenia Pałacu Prezydenckiego, gdzie można zobaczyć pomieszczenia, w których prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej przyjmowali głowy państw.
Tej nocy warszawiacy odwiedzają również Sejm. W siedzibie polskiego parlamentu zaplanowano m.in. zwiedzanie kuluarów otaczających Salę Posiedzeń Sejmu i Sali Kolumnowej oraz pomieszczeń, w których obradują komisje.
W Łazienkach Królewskich tradycyjnie warszawiacy mogą oglądać Pałac na Wodzie. W tym roku po jego wnętrzach oprowadzają przewodnicy przebrani w stroje z epoki stanisławowskiej.
Tej nocy pod pomnikiem Chopina zaplanowano koncert m.in. byłego gitarzysty grupy Genesis Steve'a Hacketta oraz przedstawiciela muzyki fusion Randy'ego Breckera.
Z Placu Bankowego do Muzeum Powstania Warszawskiego zwiedzających dowoził "ogórek" - zabytkowy autobus. Warszawiacy do innych miejsc mogą dojechać korzystając ze specjalnych linii muzealnych.
W związku z Nocą Muzeów na stołecznych ulicach tworzyły się kilkusetmetrowe korki.
Zwiedzający oblegali także Giełdę Papierów Wartościowych. Obok zwiedzania Sali Notowań, goszczący w siedzibie giełdy mogli śledzić symulacje składania zleceń giełdowych i uderzyć w giełdowy dzwon.
W tym roku po raz pierwszy w Nocy Muzeów wzięły udział Muzeum TVP, Muzeum Legii, Muzeum Neonów oraz Muzeum Erotyki.
Przez całą noc wszystkie placówki można odwiedzać bezpłatnie.
Obecnie organizowana przez ponad 120 miast Europy Noc Muzeów po raz pierwszy odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Warszawie od ośmiu lat podczas jednej nocy w roku tłumy oblegają stołeczne placówki. Co roku w święcie muzeów uczestniczą nowe placówki.