Trwa ładowanie...
d1y5l0r

Nocne głosowanie ws. dofinansowania dla TVP. "Zamknąć, zaorać, zapomnieć"

W nocy ze środy na czwartek odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy dotyczącej abonamentu. Jej autorzy domagali się, by dofinansować TVP kwotą 1 mld 260 mln złotych. Sejm skierował projekt do dalszych prac.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podczas wieczornej części posiedzenia posłowie zajmowali się m.in. kwestią dofinansowania TVP
Podczas wieczornej części posiedzenia posłowie zajmowali się m.in. kwestią dofinansowania TVP (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d1y5l0r

Kontrowersje wzbudziła późna pora obrad i głosowania ws. ustawy o opłatach abonamentowych. Przypomnijmy, że harmonogram posiedzenia zmieniał się kilkukrotnie, a decyzje w tej sprawie zapadły dopiero około godz. 1:30 w nocy.

- Pora obrad została dobrana nieprzypadkowo - zwykle w nocy po pieniądze przychodzą ludzie o nieczystych intencjach. Po co wam ten miliard złotych? Wszystko wydaliście na Sylwestra z Dwójką? - pytał podczas przemówienia poseł PO Sławomir Neumann. - To prawdziwa linia produkcyjna do hejtowania, która krytykowała także WOŚP i Pawła Adamowicza. Wy nie macie prawa wziąć ani złotówki z publicznych pieniędzy, dopóki nie zrozumiecie czym jest przyzwoitość - dodał.

- Po co wy nas tutaj o północy ciągacie, kiedy w grudniu prezes Kurski powiedział, że dostanie 1 mld 200 mln złotych? I on to już wiedział. Co to za fikcja? - wtórowała mu Iwona Śledzińska-Katrasińska.

d1y5l0r

O odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu wnioskowali także posłowie Kukiz'15 oraz Jacek Protasiewicz z Nowoczesnej. Sprzeciw wobec dofinansowania TVP kwotą 1 mld 260 mln złotych wyraził również Mieczysław Kasprzak z PSL. - Jesteśmy za wspieraniem TVP, ale pod warunkiem, że będzie to telewizja publiczna, służąca całemu narodowi, nie jednej partii - mówił poseł ludowców.

- Panie Kurski, propagandy od pana mógłby się uczyć Jerzy Urban. Ba, nawet sam Goebbels! Ponad miliard złotych na TVP to ewidentne przygotowanie pod kampanię wyborczą. To kolejny przewał PiS - grzmiał z mównicy poseł PO Artur Dunin.

W podobne tony uderzyła również Kamila Gasiuk-Pihowicz. - Jedyna ustawa, jaką warto rozważyć w konteście TVP, powinna składać zię z trzech słów: zamknąć, zaorać, zapomnieć - stwierdziła.

d1y5l0r

Podczas debaty głos zabrał również przedstawiciel Ministerstwa Kultury. - Media publiczne są najbliżej obywatela i dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków. Miliard 260 mln złotych są potrzebne, by nadgonić zapóźnienie technologiczne, które powstało w czasie 8 lat Platformy. Telewizja publiczna jest pluralistyczna i zapewnia każdemu to, czego oczekuje - przekonywał Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sejm odrzucił wniosek opozycji i skierował ustawę o abonamencie do dalszych prac. Wniosek o odrzucenie projektu poparło 190 posłów, 222 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

   Youtube.com
(Youtube.com)

Zobacz także: Adam Bielan o wpisie Radosława Sikorskiego: kompromitujący

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1y5l0r

Podziel się opinią

Share
d1y5l0r
d1y5l0r
Więcej tematów