Noc świętojańska
Tańce wokół ogniska, puszczanie wianków i szukanie kwiatu paproci - to starosłowiańskie zwyczaje praktykowane w Noc Świętojańską, która przypada z 23 na 24 czerwca.
Noc świętojańska, zwana inaczej nocą Kupały czy też Sobótką, sięga swoimi korzeniami czasów pogańskich. Jak mówi etnograf Elżbieta Kaczmarek - wróżby tej nocy dotyczą przede wszystkim miłości i małżeństwa. Dziewczęta plotły wówczas specjalne wianki, które mocowały na drewnianych deseczkach.
Jeśli wianek płynął prosto lub wyłowił go ukochany, oznaczało to szybkie zamążpójście. Jeśli zaś wianek wpadł w zarośla - wróżyło to niepomyślność w miłości. Chłopcy natomiast szukali w lesie kwiatu paproci, który miał zakwitać właśnie w tę noc. Znaleziony kwiat miał przynieść znalazcy nie tylko bogactwo ale i umiejętność leczenia ludzi oraz zwierząt. Rolnicy wierzyli natomiast, że zawieszony tej nocy przy wejściu do obory wianek z chabrów ochroni bydło przed złymi czarami.
Z okazji Nocy Świętojańskiej na podolsztynskich Dajtkach na przystani Olimp przy jeziorze Krzywym o godzinie 18-ej rozpocznie się impreza zorganizowana prze Towarzystwo Miłośników Olsztyna. Organizatorzy zaplanowali m.in powitanie Neptuna, konkurs na najładniejszy wianek oraz liczne występy artystyczne.