PolskaNoc Muzeów w sobotnią noc w stolicy

Noc Muzeów w sobotnią noc w stolicy

Darmowe wstępy, pokazy filmowe, konkursy, a nawet grochówka będą czekały na warszawiaków w kilkudziesięciu placówkach kulturalnych w ramach sobotniej europejskiej akcji Noc Muzeów. Ponad 30 muzeów i kilkanaście galerii będzie czynnych od godz. 19 do 1 nad ranem, a pomiędzy nimi będą kursowały zabytkowe autobusy.

Noc Muzeów organizowana jest już po raz trzeci przez Biuro Promocji i Rozwoju Miasta. Jak poinformowali organizatorzy na środowej konferencji prasowej, placówki będą udostępniane nieodpłatnie, a tegoroczna akcja jest pod wieloma względami rekordowa.

Jak do tej pory warszawska edycja Nocy Muzeów ma największy zasięg i największy rozmach. Uczestniczy w niej ponad 50 placówek kulturalnych - muzeów, galerii i innych miejsc, które organizują u siebie wystawy i spotkania - powiedziała Katarzyna Stachuń z Biura Promocji i Rozwoju Miasta.

Swój udział w Nocy Muzeów zapowiedziało m.in. Muzeum Pałac w Wilanowie, gdzie zwiedzający obejrzą stałą ekspozycję i wystawę grafiki Wojciecha Weissa, a także Muzeum Powstania Warszawskiego, które udostępni stałe ekspozycje i pokaże przedwojenne filmy. Muzeum Wojska Polskiego zaprasza wygłodniałych zwiedzających do kuchni polowej na "żołnierską" grochówkę.

Wśród uczestników akcji znalazło się także Państwowe Muzeum Etnograficzne, gdzie będzie można obejrzeć pokazy tańców ze świata, posłuchać koncertu muzyki afrykańskiej i zapoznać się z aktualnymi wystawami. Zamek Królewski zaprasza dzieci ze szkół podstawowych na zajęcia "W poszukiwaniu skarbów Bazyliszka", czyli wieczorne zwiedzanie, na które trzeba zabrać latarki. W Muzeum Narodowym odbędą się wykłady na temat dzieł sztuki i konkurs z nagrodami.

Na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, gdzie w przyszłości stanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, pojawi się projekt Mirosława Bałki "Muzeum Sztuki Nowoczesnej Przyciąga".

Także warszawskie galerie aktywnie włączą się w Noc Muzeów. Centrum Sztuki Współczesnej udostępni swoje wystawy, a ponadto zorganizuje przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Rytm to jest to!". Zachęta proponuje zwiedzanie wystaw, pokaz filmów artystów biorących udział w wystawie "Teatr niemożliwy" oraz quiz.

W warszawskiej Nocy Muzeów wezmą udział także inne placówki, m.in. księgarnia i klub Czuły Barbarzyńca, gdzie pokazane zostaną rysunki Piotra Dumali "Zbrodnia i kara. 1980"; Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny, które zaprasza na koncert Lecha Janerki oraz Instytut Francuski, gdzie będzie można posłuchać poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w polskiej i francuskiej wersji językowej.

Dodatkową atrakcją będzie udostępniony dla zwiedzających taras widokowy znajdujący się na 11 piętrze budynku Pasty przy ul. Zielnej, z którego roztacza się widok na Warszawę; kursy zabytkowych tramwajów oraz przejazdy współczesnych i zabytkowych wozów strażackich.

Do placówek uczestniczących w Nocy Muzeów będzie można dojechać dzięki bezpłatnym, jeżdżącym po pięciu trasach zabytkowym autobusom, zwanych "ogórkami". Między placówkami kulturalnymi, tak jak rok i dwa lata temu, będą jeździły zabytkowe autobusy. Ich liczba też będzie rekordowa, bo Noc Muzeów zbiega się ze zlotem zabytkowych autobusów w Warszawie. Będą one rozwoziły zwiedzających - wyjaśniła Stachuń, która przypomniała, że w zeszłym roku takich autobusów było za mało i nie wszyscy mogli z nich skorzystać.

Poprzednie edycje Nocy Muzeów okazały się dużym sukcesem. W zeszłym roku ponad 7 tys. zwiedzających pojawiło się w Muzeum Powstania Warszawskiego, 6 tys. w Zachęcie, 5,8 tys. osób przyszło do Centrum Sztuki Współczesnej, a do Muzeum Narodowego - 5,5 tys. Jeżdżące po Warszawie "ogórki" były wypełnione do granic możliwości.

Noc Muzeów organizowana jest także m.in. w Poznaniu, Legnicy, Trójmieście i Wrocławiu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)