PolskaNobel za zaskakujące oddziaływanie kwarków

Nobel za zaskakujące oddziaływanie kwarków

Dzięki odkryciu amerykańskich fizyków wykazano, że możliwa jest zupełnie zaskakująca cecha przyrody - powiedział profesor Stanisław Mrówczyński - fizyk z Instytutu Problemów Jądrowych. Przez wieki uważano, że im jakieś dwa ciała są bliżej siebie, tym silniej ze sobą oddziaływują, natomiast odkrycie tak zwanej asymptotycznej swobody w teorii silnych oddziaływań pokazało, że jest możliwa sytuacja zupełnie odwrotna: im kwarki są bliżej siebie tym słabiej oddziaływują.

To otworzyło możliwość stworzenia zupełnie nowej teorii tak zwanej chromodynamiki kwantowej, która opisuje oddziaływania kwarków - powiedział profesor Mrówczyński.

Nagrodę Nobla z fizyki otrzymali amerykańscy uczeni: David Gross, H. David Politzer i Frank Wilczek za odkrycie asymptotycznej swobody w teorii silnych oddziaływań. Odkrycie wyróżnione w tym roku Nagrodą Nobla ma decydujące znaczenie dla naszego rozumienia, jak funkcjonuje teoria o jednej z podstawowych sił natury; o sile, która wiąże wszystkie najmniejsze cząsteczki materii, kwarki - głosi uzasadnienie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)