Trwa ładowanie...
d3eh4nb
05-10-2004 12:20

Nobel za zaskakujące oddziaływanie kwarków

Dzięki odkryciu amerykańskich fizyków wykazano, że możliwa jest zupełnie zaskakująca cecha przyrody - powiedział profesor Stanisław Mrówczyński - fizyk z Instytutu Problemów Jądrowych. Przez wieki uważano, że im jakieś dwa ciała są bliżej siebie, tym silniej ze sobą oddziaływują, natomiast odkrycie tak zwanej asymptotycznej swobody w teorii silnych oddziaływań pokazało, że jest możliwa sytuacja zupełnie odwrotna: im kwarki są bliżej siebie tym słabiej oddziaływują.

d3eh4nb
d3eh4nb

To otworzyło możliwość stworzenia zupełnie nowej teorii tak zwanej chromodynamiki kwantowej, która opisuje oddziaływania kwarków - powiedział profesor Mrówczyński.

Nagrodę Nobla z fizyki otrzymali amerykańscy uczeni: David Gross, H. David Politzer i Frank Wilczek za odkrycie asymptotycznej swobody w teorii silnych oddziaływań. Odkrycie wyróżnione w tym roku Nagrodą Nobla ma decydujące znaczenie dla naszego rozumienia, jak funkcjonuje teoria o jednej z podstawowych sił natury; o sile, która wiąże wszystkie najmniejsze cząsteczki materii, kwarki - głosi uzasadnienie.

d3eh4nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eh4nb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj