ŚwiatNobel za analizę mózgu taksówkarzy

Nobel za analizę mózgu taksówkarzy

Homoseksualizm i nekrofilia wśród kaczek, wleczenie owiec, analiza mózgu taksówkarzy i osobowości polityków to jedne z zagadnień, za które przyznano w tym roku tzw. antynoble (Ig Noble). Nazwiska laureatów ogłoszono na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda.

Jury nagród Ig Nobel (po angielsku wymawia się "ignoble" czyli niegodziwy) przyznaje je osobom, które dokonały czegoś "zmuszającego ludzi najpierw do śmiechu, a potem do myślenia", za odkrycia, które "nie mogą lub nie powinny być powtarzane".

Co do tego, czym są Ig Noble istnieje wiele opinii, w każdym razie laureaci nie uważają ich za honorujące najgłupsze dokonania naukowe.

W dziedzinie inżynierii nagrodzono wspólny wysiłek Johna Paula Stappa, Edwarda A.Murphy'ego juniora, oraz George'a Nicholsa za odkrycie w roku 1949 podstawowego dla inżynierii, ekonomii i polityki prawa Murphy'ego ("Jeśli coś może pójść źle, to tak się stanie"). Nagrodę odebrali spadkobiercy, głos Nicholsa odtworzono z taśmy.

W dziedzinie fizyki na nagrodę zasłużyła bezcenna dla gospodarki rolnej praca siódemki australijskich naukowców zatytułowana "Analiza sił potrzebnych do wleczenia owcy po różnych podłożach".

W medycynie nie było tego roku pracy bardziej niezwykłej niż analiza mózgów taksówkarzy, które okazały się, lepiej niż u przeciętnego obywatela, przystosowane do orientacji przestrzennej.

W dziedzinie psychologii wyróżniono i tak już sławnego Philipa Zimbardo ze Stanford University oraz Gian Vittorio Caprarę i Claudio Barbaranellego z uniwersytetu w Rzymie za pracę "Wyjątkowo proste osobowości polityków".

W dziedzinie chemii chemików przewyższył fizyk Yukio Hirose z uniwersytetu Kanazawa. Ig Nobla przyniosło mu wyjaśnienie tajemnicy brązowego posągu w mieście Kanazawa, którego nie zanieczyszczają gołębie. Okazuje się, że to zasługa galu, metalu wchodzącego w skład stopu. Praca Hirose może otworzyć nowy rozdział w dziedzinie ochrony zabytków.

Laureat literackiego Ig Nobla John Trinkaus z Zicklin School of Business w Nowym Jorku opublikował ponad 80 prac poświęconych takim zagadnieniom, jak np. jaki odsetek młodzieży nosi czapki - bejsbolówki daszkiem do tyłu, jaki procent przechodniów ma na nogach sportowe obuwie i dlaczego białe, jaki odsetek klientów supermarketów przekracza limit produktów uprawniający do obsługi w kasie ekspresowej?

W dziedzinie badań interdyscyplinarnych nagrodzono intrygujące badania Stefano Ghirlandy, Liselotte Jansson i Magnusa Enquista z uniwersytetu w Sztokholmie - wynika z nich, że "Kurczęta wolą pięknych ludzi".

Nagrodę pokojową dostał Lal Bihari z Uttar Pradesh (Indie) - aż z trzech powodów. Po pierwsze - za aktywne życie po oficjalnym uznaniu go za zmarłego. Po drugie - za kampanię skierowaną (pośmiertnie) przeciwko inercji biurokracji i chciwości krewnych. Po trzecie - za stworzenie "Stowarzyszenia Umarłych".

Przełomu w biologii dokonał C. W. Moeliker z Natuurmuseum w Rotterdamie (Holandia). Udało mu się naukowo udokumentować pierwszy przypadek homoseksualnej nekrofilii u kaczki krzyżówki. Praca jest bogato ilustrowana.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)