Trwa ładowanie...
sondaż

Niskie poparcie dla rządu. Niskie poparcie dla opozycji

• Prawie połowa Polaków nie popiera ani rządu, ani opozycji • 46 procent ankietowanych deklaruje, że nie popiera rządu, a 42 procent twierdzi, że nie popiera opozycji • W sondażu MillwardBrown dla RMF FM zapytano o poparcie dla partii politycznych i sympatyzowanie z rządem oraz opozycją
Share
Niskie poparcie dla rządu. Niskie poparcie dla opozycji
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d342d8a

Prawie połowa Polaków - 46 procent - nie popiera obecnego rządu, w tym aż 30 procent ankietowanych deklaruje całkowity brak poparcia. Równocześnie rządzących popiera 35 procent badanych, ale tylko 15 procent zdecydowanie - wynika z sondażu MillwardBrown dla radia RMF FM.

Wraz ze wzrostem wykształcenia maleje odsetek Polaków popierających rząd - w grupie ankietowanych z wykształceniem wyższym poparcie deklaruje 28 procent badanych, zaś w grupie osób z wykształceniem podstawowym odsetek ten wzrasta do 45 procent.

Niskie poparcie dla rządu

Na wsi zwolennicy rządu przeważają nad jego przeciwnikami - popiera go tam 41 procent Polaków. Natomiast w miastach więcej jest osób krytycznych wobec rządu. W największych miastach (tych powyżej 500 tys.) gabinet Beaty Szydło może liczyć na poparcie 30 procent ankietowanych.

d342d8a

Wraz ze wzrostem wykształcenia rośnie odsetek Polaków popierających opozycję - wśród osób z wykształceniem podstawowym jedynie 27 procent badanych popiera opozycję (54 procent odrzuca), natomiast w grupie osób z wykształceniem wyższym odsetek popierających rośnie do 42 procent.

Polacy wyraźnie obawiają się też skutków działań rządu. Blisko połowa z nich (45 procent) uważa, że rządy PiS przyniosą wyłącznie złe lub więcej złych skutków w przyszłości. Tylko 27 procent ankietowanych spodziewa się, że skutki działań obecnego rządu będą dobre lub przeważająco dobre.

Niskie poparcie dla opozycji

Z sondażu wynika też, że 42 procent Polaków nie popiera obecnej opozycji, w tym 25 procent deklaruje całkowity brak poparcia. Równocześnie opozycję akceptuje 37 procent badanych, ale jedynie 13 procent zdecydowanie.

d342d8a

Polacy obawiają się też skutków działań opozycji. 37 procent z nich uważa, że działalność opozycji przyniesie więcej złych niż dobrych skutków. O pozytywnych skutkach działań opozycji jest przekonanych 23 procent Polaków.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 18-25 listopada 2016 roku. Wykonano je techniką wywiadu telefonicznego CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing) na reprezentatywnej próbie 1007 losowo dobranych Polaków w wieku od 18 lat.

Marek Grabski

d342d8a

Podziel się opinią

Share
d342d8a
d342d8a
Więcej tematów