ŚwiatNiska frekwencja w wyborach na Słowacji

Niska frekwencja w wyborach na Słowacji

Słowacy wybierają prezydenta. W
drugiej turze wyborów kandyduje dwóch przedstawicieli
opozycji: były premier Vladimir Mecziar i były szef parlamentu
Ivan Gaszparovicz.

Słowacy nie kwapią się w sobotę do urn w drugiej turze wyborów prezydenckich; media w Bratysławie informują o niskiej frekwencji w pierwszych godzinach wyborów, które rozpoczęły się o godz. 7.

Niska frekwencja sprzyja byłemu premierowi Vladimirowi Mecziarowi, który cieszy się poparciem głównie mieszkańców wsi i osób starszych, a jest to zazwyczaj najbardziej zdyscyplinowany elektorat.

Jego rywal i dawny współpracownik, były szef parlamentu Ivan Gaszparovicz, oddając w sobotę głos, wyraził przekonanie, że "wyborcy dokonają właściwego wyboru". Nie chciał snuć przewidywań, kto odniesie zwycięstwo.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich 3 kwietnia frekwencja nie przekroczyła 48 procent. Do bojkotu głosowania wezwała koalicja rządowa, uznając, że obaj kandydaci nie zasługują na najwyższy urząd w państwie.

Przeciwnicy Mecziara i Gaszparovicza nie mogą im zapomnieć autokratycznego i sprzecznego z zasadami demokracji kierowania państwem w latach 1994-98, które spowodowało, że Słowacja znalazła się w NATO dopiero 2004 roku.

W pierwszej turze wyborów żaden z jedenastu kandydatów nie zdobył poparcia ponad połowy głosujących. Najwięcej głosów zebrali Mecziar (ponad 650 tysięcy, tj. 32,7 proc.) i Gaszparovicz (ponad 442 tysiące, tj. 22,3 proc.), dlatego przeszli do drugiej tury.

Faworyt przedwyborczych sondaży, wiceprzewodniczący kierowanej przez premiera Mikulasza Dzurindę Słowackiej Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej (SDKU), minister spraw zagranicznych Eduard Kukan zajął dopiero miejsce trzecie, choć do znalezienia się w drugiej turze zabrakło mu tylko 3.644 głosów.

Do głosowania w 5.863 obwodach wyborczych jest uprawnionych prawie 4,2 mln obywateli Słowacji.

Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godzinie 22. Wstępne wyniki mają być znane cztery godziny po zamknięciu lokali wyborczych, oficjalne - po dwunastu godzinach.

Mecziar jest założycielem i przewodniczącym Ruchu na Rzecz Demokratycznej Słowacji (HZDS), Gaszparovicz po odejściu przed dwoma laty z HZDS powołał własną partię - Ruch na Rzecz Demokracji (HZD).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)