NIK ostro krytykuje prywatyzację Stoenu
Najwyższa Izba Kontroli ostro krytykuje prywatyzację warszawskiego Stoenu, czyli spółki dystrybującej energię. Oskarżenia NIK-u odpiera były minister skarbu, Wiesław Kaczmarek.
Z ustaleń Izby wynika, że mimo uzyskania znacznych przychodów do budżetu z tej sprzedaży, transakcja w dłuższym terminie może okazać się niekorzystna i zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu państwa. Resort skarbu nie zgadza się z zarzutami Izby. Uważa, że prywatyzacja Stoenu była przeprowadzona zgodnie z prawem.
Prywatyzacji Stoenu od początku towarzyszyło wiele emocji i nerwów. Protestowało przeciwko niej wielu posłów z opozycji, między innymi z Ligi Polskich Rodzin. Pamiętne są głównie wystąpienia posła Gabriela Janowskiego.
Spółkę jednak sprzedano, ale nie 25% - tak jak planowano na początku - a 85%. W rezultacie - podkreślają kontrolerzy NIK-u - doprowadzono do sytuacji, w której na obszarze Warszawy monopol państwowy w dziedzinie dystrybucji energii, został zastąpiony monopolem prywatnym.
Krytyczne opinie organów rządowych w sprawie prywatyzacji, zostały wycofane bez uzasadnienia lub pominięte. Minister skarbu państwa łamiąc przepisy przed zawarciem umowy sprzedaży Stoenu SA, nie przeprowadził działań służących zabezpieczeniu interesów obronności i bezpieczeństwa państwa. Dlatego NIK ocenia tę prywatyzację negatywnie pod względem celowości i rzetelności.
Były minister skarbu Wiesław Kaczmarek nie zgodził się z zarzutami Najwyższej Izby Kontroli. Nazwał je "fundamentalną bzdurą". Kaczmarek uważa, że NIK przystępował do kontroli z założoną tezą, że transakcja jest nieważna. Były minister powiedział, że Izba przegrała to stanowisko dwukrotnie na własnym kolegium, gdzie koncepcja ta została wyśmiana i pewnie by bronić własnej twarzy wymyślono teorię o zagrożeniu energetycznym państwa. Były minister uważa, że pracownicy NIK-u nie do końca rozumieją co to jest prawo energetyczne, jakie wynikają z tego powinności spółek, oraz co to jest Urząd Regulacji Energetyki.
Do Ministerstwa Skarbu Państwa Izba skierowała też wnioski o wstrzymanie procesu prywatyzacji przedsiębiorstw dystrybucji energii elektrycznej, w szczególności Grupy G8, do czasu zakończenia działań restrukturyzacyjnych w branży elektroenergetycznej określonych w obowiązujących dokumentach rządowych. NIK nakazał też uzgodnianie z kierownikami właściwych resortów założeń prywatyzacyjnych i warunków zawieranych umów przy prywatyzacji jednostek świadczących zadania na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa.