Trwa ładowanie...
d4cf5kf
03-05-2007 17:10

Nigeryjczycy uwolnili dwóch porwanych Polaków

Ośmiu cudzoziemców, w tym dwóch
Polaków, porwanych rano Nigerii jest już
wolnych - poinformował ambasador Polski w Nigerii Grzegorz
Waliński. Informację o uwolnieniu Polaków potwierdził rzecznik
Ministerstwa Spraw Zagranicznych Robert Szaniawski.

d4cf5kf
d4cf5kf

Ambasador powołał się na służby nigeryjskie i organizację zajmującą się pośrednictwem w negocjacjach z porywaczami. Do organizacji takich zgłaszają się zwykle pracodawcy porwanych.

Cudzoziemcy zostali przewiezieni na badania medyczne w Port Harcourt i nie znajdują się obecnie w zasięgu telefonów komórkowych. Ambasada stara się nawiązać z nimi kontakt - powiedział Waliński. Jak dodał, według jego informacji nikt nie został poszkodowany.

Ambasador nie potwierdził informacji o stawianych przez porywaczy żądaniach finansowych. Jak wyjaśnił, do zgłoszenia żądań jeszcze nie doszło.

Według wcześniejszych doniesień, w Nigerii uprowadzono sześciu pracowników włoskiego koncernu naftowego Eni. Waliński potwierdził jednak, że grupa porwanych liczyła osiem osób.

d4cf5kf

Odpowiedzialny na porwania w Nigerii Ruch na Rzecz Wyzwolenia Delty Nigru (MEND), który domaga się większej autonomii dla tej prowincji, poinformował, że czwartkowe porwanie nie było z nim uzgodnione - powiedział polski dyplomata.

Włoska firma naftowa Eni podawała, że wśród jej pracowników, porwanych u wybrzeży Nigerii, są Brytyjczyk, Australijczyk, Polak, dwóch Chorwatów i Rumun. Porwano ich ze statku ok. 90 km od Port Harcourt. Eni poinformowała, że na pokładzie było 85 ludzi, w tym 22 cudzoziemców.

W zasobnej w ropę naftową delcie Nigru w ciągu 12 godzin doszło do trzech ataków, w których porwano co najmniej 19 osób.

W ciągu ostatniego roku w delcie Nigru uprowadzono ponad 80 obcokrajowców - pracowników działających tam spółek naftowych. Łącznie z porwanymi w czwartek, uprowadzono w tym roku co najmniej 93 osoby.

Za porwania odpowiedzialny jest przede wszystkim Ruch na Rzecz Wyzwolenia Delty Nigru (MEND), który domaga się większej autonomii dla tej prowincji, będącej największym zagłębiem naftowym w Afryce.

d4cf5kf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cf5kf
Więcej tematów