"Nigdzie nie przeprowadzono na taką skalę komercjalizacji służby zdrowia"
To jest eksperyment prowadzony na żywym organizmie, ponieważ nigdzie w Europie nie ma takiego systemu, gdzie na taką skalę przeprowadzono komercjalizację, a następnie prywatyzację służby zdrowia. Trzeba w takim razie zapytać społeczeństwo, co ono na ten temat sądzi, ponieważ sprawa jest niezwykle istotna - powiedział w "Sygnałach Dnia" Andrzej Duda, minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Sygnały Dnia: Panie ministrze, wczoraj sejmowa większość przyjęła pakiet ustaw zdrowotnych. Czy prezydent dotrzyma słowa i zawetuje te ustawy?
Andrzej Duda: Znaczy ja sądzę, że na razie nie powinniśmy w ogóle rozmawiać o wetowaniu czy o jakimkolwiek innym działaniu wobec tych ustaw, ponieważ w tej chwili w senacie jest złożony przez pana prezydenta wniosek o przeprowadzenie referendum. I myślę, że to jest w tej chwili właśnie to istotne wydarzenie, które mam nadzieję czeka nas w przyszłości.
A myśli pan, że ten wniosek ma szanse na to, żeby być przyjęty, skoro większość koalicyjna jest przeciwko referendum, jak wiadomo.
- Panie redaktorze, to jest bardzo specyficzna sytuacja, dlatego że od pewnego czasu rzeczywiście w mediach trwa dyskusja na ten temat, czy referendum powinno być przeprowadzone, czy też nie. Również jest to dyskusja podbudowana pewnymi rozważaniami teoretycznymi dotyczącymi w ogóle kwestii referendum jako takiego, czyli pewnego przejawu demokracji bezpośredniej w sytuacji, kiedy mamy demokrację parlamentarną, pośrednią, gdzie w sprawach istotnych, w sprawach ustaw, projektów ustaw decydują posłowie wyłonieni w wyborach bezpośrednich. Tylko że tu mamy jeden zasadniczy problem, a mianowicie taki (i to jest bardzo specyficzna sytuacja), że partia, ugrupowanie polityczne, które te ustawy przez sejm przeprowadziło, bo tak by sobie trzeba było to jasno i wyraźnie powiedzieć, że te ustawy zostały przeprowadzone w sposób, no, momentami powiedziałbym wręcz siłowy przez posłów Platformy Obywatelskiej, koalicji, ale przede wszystkim Platformy Obywatelskiej, ta partia w wyborach, wtedy kiedy Polacy na nią głosowali,
mówiła zupełnie co innego niż robi dzisiaj, ponieważ wszyscy przecież doskonale pamiętamy, że pan premier Tusk, że przedstawiciele Platformy Obywatelskiej mówili głośno, że nie będzie prywatyzacji służby zdrowia.
No ale jaka jest w takim razie metoda, żeby to referendum przeprowadzić? Bo ja nadal nie rozumiem. To znaczy co to zmienia?
- No więc uważam i sądzę, że jest to bardzo logiczne, że jeżeli dzisiaj podejmują oni działania, które są zupełnie odmienne od tego, co obiecywali, a więc jednak przeprowadzają ustawy, które w efekcie niewątpliwie prowadzą do prywatyzacji służby zdrowia, to trzeba w takim razie, skoro nastąpiła taka zmiana, zapytać społeczeństwo, co ono na ten temat sądzi, ponieważ sprawa jest niezwykle istotna. To jest powiedziałbym niemalże...
- To jest eksperyment prowadzony na żywym organizmie, ponieważ nigdzie w Europie nie ma takiego systemu, gdzie na taką skalę przeprowadzono komercjalizację, a następnie prywatyzację służby zdrowia. To jest eksperyment na żywym organizmie, na naszych obywatelach.