Trwa ładowanie...
d20hnzs
31-05-2007 20:25

Nieżyjący działacz opozycji honorowym obywatelem Kalisza

Radni Kalisza podjęli uchwałę o przyznaniu godności Honorowego Obywatela Miasta Bogusławowi Śliwie (1944 - 1989) - działaczowi opozycji demokratycznej.

d20hnzs
d20hnzs

"Był osobą niezwykłą. Będąc wiceprokuratorem rejonowym w Kaliszu prowadził śledztwo w sprawie śmierci jednego z mieszkańców podkaliskiej wsi. Jako winnych wskazał milicjantów. Wobec blokowania śledztwa w tej sprawie wysłał w 1978 r. obszerne stanowisko zaadresowane do Rady Państwa" - można przeczytać w uzasadnieniu uchwały.

Śliwa pisał wtedy, że jako prokurator, spełniając swój moralny i prawny obowiązek, musi poinformować, że w trakcie prowadzenia śledztwa, stwierdził rażące naruszenie przez funkcjonariuszy zasad praworządności. Został za to usunięty z prokuratury.

Śliwa był też uczestnikiem I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Gdańsku w 1981 r., gdzie współredagował uchwałę "Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej", skierowanym do robotników Albanii, Czechosłowacji, Bułgarii, NRD, Rumunii, Węgier i wszystkim narodów ZSRR. Rozesłano w nim pozdrowienia i wyrazy poparcia oraz zapewnienie, że "wbrew kłamstwom szerzonym w naszych krajach, Polska S' jest 10-milionową organizacją pracowników, powołaną w wyniku strajków". Śliwa był później - w stanie wojennym - prześladowany i więziony. W 1983 r. został zmuszony do wyjazdu na emigrację do Szwecji, gdzie zmarł nagle w 1989 r.

Ten tytuł trafił w godne ręce. Kalisz postawił w panteonie ludzi wielkich również Bogusława Śliwę, który był działaczem opozycji demokratycznej jeszcze przed powstaniem "Solidarności". Jako prokurator wykazał, że trzech policjantów było uczestnikami morderstwa. Wskazał winnych i został za to surowo ukarany - powiedział przewodniczący regionalnej "Solidarności" w Kaliszu Jan Mosiński.

d20hnzs

Godność Honorowego Obywatela Miasta otrzymało do tej pory 18 osób, m.in. prezydent RP Stanisław Wojciechowski (1923 r.), marszałek Józef Piłsudski (1927 r.), pisarka Maria Dąbrowska i Tadeusz Kulisiewicz (1960 r.), emigracyjny historyk Józef Garliński (1994 r.), a w ostatnich latach Jan Paweł II (1997 r.) i byli ambasadorowie USA i Izraela w Polsce - Christopher Robert Hill i Szewach Weiss (2003 r.). W ubiegłym roku laureatką tego wyróżnienia była wybitna skrzypaczka - profesor Wanda Wiłkomirska.

Godność przyznaną Śliwie odbierze najprawdopodobniej mieszkająca w Szwecji jego żona. Ma to nastąpić na początku czerwca, podczas uroczystości 750. rocznicy lokacji miasta.

d20hnzs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20hnzs
Więcej tematów