Trwa ładowanie...
ds3wprq

Niezwykły gość odwiedził Centrum Nauki Kopernik

Król Szwecji Karol XVI Gustaw zwiedził galerię "Korzenie cywilizacji" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Według dyrektora Centrum, króla najbardziej zainteresował przekrój 700-letniej sekwoi oraz eksponaty muzyczne.
Share
Niezwykły gość odwiedził Centrum Nauki Kopernik
Źródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
ds3wprq

Oprowadzający szwedzkiego króla dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer powiedział, że gość szczególnie zainteresował się instalacją prezentującą przekrój sekwoi. - W miarę jak cofamy się do środka przekroju pnia, to cofamy się też w czasie. Jednocześnie na monitorze wyświetlają się wydarzenia historyczne, które wtedy miały miejsce - opowiadał dyrektor CNK.

Króla zainteresowały też eksponaty muzyczne. - Zafrapowała go harfa laserowa i pytał czy potrafimy na niej zagrać jakiś utwór i czy wykonywano na niej jakieś koncerty. Niestety jeszcze nie potrafimy. Król też nie zdecydował się zagrać - powiedział Firmhofer.

W CNK król otworzył konferencję "SymbioCity - Budowa Przyjaznego dla Środowiska i Atrakcyjnego dla Ludzi Miasta Zrównoważonego Rozwoju z Efektywną Produkcją i Ekonomicznym Wykorzystaniem Energii".

ds3wprq

Rozpoczynając konferencję Karol XVI Gustaw mówił, że w latach 70. Szwecja zmagała się m.in. z problemem uzależnienia od ropy naftowej, do której nie miała bezpośredniego dostępu. - Zdaliśmy sobie sprawę, że musimy to zmienić i odnieśliśmy spory sukces - podkreślił. I dodał: - Zdołaliśmy znaleźć takie rozwiązania, które ochronią środowisko dla naszych wnuków. Tak by miasta, w których będą mieszkały były dla nich przyjazne.

Otwarte w listopadzie 2010 roku Centrum Nauki Kopernik odwiedziło dotychczas ponad 300 tysięcy osób.

CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Koszt jego budowy wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł pochodziło z dotacji Unii Europejskiej.

W czwartek szwedzka para królewska otworzy jeszcze trzydniową konferencję Dni Języka Szwedzkiego w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Odwiedzi również Muzeum Chopina.

Piątek - ostatni dzień wizyty - para królewska spędzi na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu król odwiedzi m.in. stadion budowany na Euro 2012. W Świdnicy zwiedzi protestancki Kościół Pokoju - największą drewnianą świątynię na świecie, wybudowaną w połowie XVII wieku dzięki wstawiennictwu szwedzkiego króla.

ds3wprq

Podziel się opinią

Share
ds3wprq
ds3wprq
Więcej tematów